Charles Alfred Coulson

Charles Alfred Coulson

Charles Alfred Coulson 13 Aralık 1910 tarihinde İngiltere de dünyaya geldi. Uygulamalı bir matematikçi olan Coulson kimyager ve bir dini yazardır. Kuantum değerlik teorisi, moleküler yapı, dinamik ve reaktivite konularında büyük bilimsel çalışmaları vardır.

Annesi, babası ve ikiz kardeşi ile beraber Dudley de yaşayan Coulson ‘ın babası Alfred, Dudley Teknik Kolejinde görev alırken anneleri Annie, Tipton Elementary okulunda okul müdürü olarak görev almaktaydı.

Coulson kardeşler 10 yaşındayken ailecek, babalarının tayini çıkması sebebiyle Bristol’a taşınmıştı. Matematik ve bilim alanlarına çok önem veren Bristol ‘ da Coulson , Clifton Kolejinde burs kazandı ve burada okumaya başladı. Derslerinde gösterdiği başarının yanında boş vakitlerinde pul koleksiyonu topladı, tenis oynadı ve satrançla ilgilendi.

1928 yılında 18 yaşına gelen Coulson Cambridge ‘ de Trinty Kolejinde Matematik bölümünde burs kazandı ve burada matematik bölümünde birinci olarak bitiren Coulson 1931 yılında Fizik bölümünde okumaya başladı. Burada J. J. Thomson , G. H. Hardy, J.E. Littewood gibi ünlü hocaları oldu.

1932 yılında R. H. Fower ile beraber yüksek lisans çalışmalarına başladı ve 1936 yılında metanın elektronik yapısı ile ilgili çalışmasıyla ödüllendirildi.

Bu sıralarda Ellien Florance Burrett, Cambridge Üniversitesine başladı ve Coulson ile tanıştı. 1938 yılında ise dünya evine girdiler.

1939 yılında St. Andrews Üniversitesinde idari Bölümünde görev alan Coulson matematik, fizik ve kimya bölümlerinde dersler vermeye başladı. Ayrıca Cambridge Üniversitesinde Stanley Rushbrooke ve C.E. Duncanson ile birlikte Wawes ‘in ilk baskısını çıkardılar.

1941 yılında Edinburgh’ da ve 1950 yılında Londra’da kraliyet topluluğu üyesi olarak seçildi.

1945 yılında Oxford Üniversitesinde fiziksel kimya alanında öğretim görevlisi oldu. Burada ki Coulson’ın öğrencileri arasında;

 • Christopher Longuet-Higgins ( Daha sonra Cambridge’de profesör oldu.)
 • John Maddox ( Daha sonra King’s kolejine gitti.)
 • Ray McWeeny ( Sheffield’de profesör oldu.)
 • William E. (Bill) Moffittt ( Daha sonra Harvard Kimya fakültesine gitti.)

1947 yılında Coulson, King’s Kolejinde Teorik Fizik bölümünde anabilim dalı başkanı olarak atandı.

Bakteriler üzerindeki radyasyonun etkisini, küçük moleküllerin ve iyonların moleküler orbital muamelesi için gerekli yaklaşım metodlarını geliştiren Coulson, Nature adlı bir dergi de onu ”Kuantum teorisinin dalga ve mekanik tarafında İngiltere’de ki en önde gelen çalışan” olarak anıldı.

1952 yılında Coulson, Oxford Üniversitesinde Wodham Collage üyesi olarak atandı ve 1972 yılına kadar burada devam eden Coulson 1972 yılında ise yeni kurulan  Teorik Kimyanın başkanlığına geçiş yaptı. 7 Ocak 1974 yılında ise hayata gözlerini yumdu.

Çalışmaları

Coulson, atom ve moleküler yapı üzerine popüler eserleri;

 • Waves (1941)
 • Electricity (1948)
 • The Place of Science as a Cohesive Force in Modern Society (1951)
 • Christianity in an Age of Science (1953)

Bilimsel çalışmalarının yanında bilimsel  ve dini görüşlerini birleştirerek ”Bilim, Teknoloji ve Hıristiyan (1953)” ,  ” Bilim ve Hıristiyan (1955) ” adlı eserleri yazdı.

Ödülleri

 • 1970 yılında ise KRaliyet topluluğunun Davy madalyasını aldı.
 • 1968 yılında Faraday ve Tilden Madalyasını aldı.
 • 1969’da sırasıyla Dalgalar, Elektrik, Valans ve Bilim konularında 12 onur derecesi aldı.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …