James Mason Crafts

James Mason Crafts

James Mason Crafts 8 Mart 1839’da Boston’da doğdu. 19. yüzyılda onurlandırılmış Amerikalı bilim adamlarının arasında bulunan Crafts hem organik kimya hem de fizikokimya yönünden büyük katkıları oldu. Yeni organik bileşiklerin hazırlanmasında son derece yararlı olduğunu kanıtlayan alüminyum triklorür varlığında aromatik bileşiklerin kimyasal reaksiyonlarını keşfetmekle ünlüdür.

İlkokulu Boston’da Sullivan okulunda okuyan Crafts çocukluğunun tamamını burada geçirdi. Babası Royal Altemont Crafts tekstil tüccarı iken annesi Marian Mason ise avukattır.Çocukluk yıllarını akademik çevrenin üyeler arasında geçirdikten daha sonra 1856 ylında Harvard Üniversitesinde okumaya başladı. Burada Prof. Horsford başkalığında kimya eğitimini sürdürdü ve 1858 yılında mezun oldu.

Daha sonra 1858 ve 1859 yılları arasında Cambridge’de mühendislik lisansüstü öğrencisi olarak devam etti. 1860 yılında ise Robert W. Bunsen başkanlığında olan Heidelber üniversitesine geçti ve daha sonra burada kimyasal laboratuar müdürü olarak atandı.

1866 ve 1867 yılları arasında Meksika da maden araştırmacısı olarak görev alan Crafts 1867 son baharında Cornell Üniversitesi Kimya Fakültesinde kimya profesörü ve dekanı oldu. 1868 yılında Clemence Haggerty ile evlenen Crafts daha sonra dört kızı oldu.

Analitik kimyadaki tecrübesi, 1869’da pratik ve teorik kimyayı birleştiren niteliksel analiz konusunda kitap yazmasına yol açtı. Daha sonraki yıllarda havalandırma sistemleri ve buhar tabloları kurarak öğretim laboratuarlarını modernleştirdi.

Sağlık sorunları nedeniyle Crafts Paris’e döndü. Burada çalışmalarını Wurts ve Friedel ile sürdürdü ve Paris de kalma süresinin 2 yıl olacağını düşünürken Friedel ile işbirliğinin başarısı onu kalmaya ikna etti ve 1891 yılına kadar burada kaldı.

Bu dönem bilimsel hayatın en üretken dönemi olarak anılır. 1877’de Friedel ile Crafts, üç makaleden oluşan bir bildiride, aromatik bileşiklerdin alüminyum triklorür ile yeni bir kimyasal reaksiyon oluşturduğu keşfedildi. Buradaki genel reaksiyon, amil kloridin metalik alüminyum ile reaksiyona girdiği gözlemlendi. Ürünler arasında hidroklorik asit, alüminyum triklorür ve çeşitli hidrokarbonların bir karışımı bulunmaktadır.  Bu reaksiyon, alüminyum triklorürün organik bileşikleri birleştirmek için bir reaktif olarak kullanıldığından şüphelenildi. Daha sonra Friedel ve Crafts, bu reaksiyonun genel sonuçlarını hızla genişletti ve herhangi bir organik klorürün alüminyum triklorür varlığında aromatik halkaya eklendiğini buldular.

İkinci araştırmalarında ise asit klorürlerin aromatik ketonlar vermek üzere aromatik bileşiklerle reaksiyona girdiğini bildirdiler. Daha sonra Friedel ve Crafts, bu konuyla alakalı 60 makale yayınladı.

Bu çalışmalarından sonra 1892 yılında Amerika Birleşik Devletlerine geri dönen Crafts MIT’te organik kimya dersi vermeye başladı ve 1895 yılında Kimya Bölüm Başkanı oldu. Burada öğrencilerine her zaman keşfetmenin yeni bilgiler edinmenin önemi vurgulayan Crafts bir yandan da kendi cihazını tasarlarken sıcaklık ve çeşitli maddelerin su, naftalinin buhar basıncı arasındaki ilişkiyi belirledi.

1911’den sonra sağlık nedeniyle laboratuvar çalışmalarını bıraktı ve 1917 yılında hayatını kaybetti.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …