Molly Shoichet

Molly Shoichet, doku mühendisliğinde yaptığı çalışmalarla tanınan Kanadalı bir biyomedikal mühendisidir. Profesör Molly Shoichet’in araştırmaları, merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) hastalıklarında ilaç ve hücre dağıtım stratejilerine odaklanmıştır.

Shoichet lisans öğrenimini Massachusetts Institute of Technology’de gördü ve 1987’de kimya dalında lisans derecesini aldı. Doktora çalışmaları için Massachusetts Üniversitesi Amherst Üniversitesi’ne katıldı ve 1992’de Polimer Bilimi ve Mühendisliğinde doktorasını aldı. Doktoralarını aldıktan sonra, Shoichet aynı zamanda sektörde çalışırken, yardımcı Profesör olarak Brown Üniversitesi’ne katıldı. 1995 yılında Toronto Üniversitesi’ne alınmadan önce, Dr. Shoichet kapsüllenmiş hücre terapisi üzerine CytoTherapeutics Inc.’de çalıştı. Shoichet, 1995 yılında Toronto Üniversitesi’ne girdi ve burada 2015 yılına kadar kaldı.

Vücutta iyileşmeyi teşvik eden maddeler olan ilaç taşıyıcı ve rejenerasyon polimerleri çalışmasında uzman olan Molly, 500’den fazla makale, patent ve bildiri yayınladı ve dünya çapında 310’dan fazla konferans verdi. Bununla birlikte birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. Halen 25 araştırmacıdan oluşan bir laboratuvara öncülük ediyor ve son 20 yılda 134 araştırmacıyı mezun etti. Laboratuvarında araştırma yapan iki şirket kurdu.  Bu şirketler fen bilimleri alanlarında aktif olarak çalışmaktadır.

Çalışmaları, ilaç dağıtımına ve doku yenilenmesine odaklanan doku mühendisliğini içeriyor. Dr. Shoichet’in çalışmaları, merkezi sinir sistemini toksinlerden koruyan, ancak yararlı ilaçları engelleyebilen sıkı bir şekilde birbirine geçmiş hücre ağı olan kan-beyin bariyeri problemini çözmektedir. Onun yeni çözümü, doğrudan beyin-omurilik sıvısına enjekte edilebilen ve daha sonra tedavinin etkili olduğu enjeksiyon noktasının yakınında kalabilen jel benzeri bir polimerle ilaç dağıtmaktır.

Bu şekilde verilen ilaçlar, doğuştan gelen hasarı yavaşlatmak veya tersine çevirmek için kemoterapi ilaçlarını içerir. Bu uygulama yöntemi ayrıca kök hücrelerle de test edilmektedir. Bu hidrojeller dokuya kolayca enjekte edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu çalışmalarda biyouyumluluk önemli bir parametre olmuştur. Yol aldığı ekip, ayrıca meme kanserinde hedeflenen ilaç ve antikorlar için bir polimer de oluşturdu.

Kanada’daki, Kanada Kraliyet Kanada Bilimler Akademisi, Kanada Mühendislik Akademisi ve Kanada Sağlık Bilimleri Akademisi olmak üzere üç Ulusal Akademinin üyesidir.

Bununla birlikte 2011 yılında Ontario’nun en büyük onuruna sahip oldu ve ayrıca Amerikan Bilim İlerleme Derneği’nin de bir üyesidir.

Kimya, biyomateryaller ve biyomedikal mühendisliği profesörü olan Dr. Molly Shoichet, hasarlı sinir dokusunu yenileyecek (doğrudan omurilik ve beyin) yeni materyallerin geliştirilmesi ve yeni ilaçların uygulanabilmesi için yaptığı çalışmalar ile 2013 yılında da Toronto Üniversitesi, “Yılın Mucidi” olarak onurlandırdı ve bununla birlikte Toronto Üniversitesi, 2014 yılında bir “Üniversite Profesörü” oldu. Ayrıca süregelen tüm bu çalışmaları adına 2015 yılında L’Oréal-UNESCO Kadınlar içi Bilim Ödülü’nü kazandı. 2016 yılında ABD Ulusal Mühendislik Akademisi’ne üye olmuş ve 2017 yılında mühendislikte Killam Ödülü’ne layık görülmüştür.

Yorumlar
About Petek Aksungur

27 Ağustos 1995 doğumluyum.2013 yılında Mersin/Tarsus Fatih Anadolu Lisesinden mezun oldum. Mezun olduğum yıl Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünü kazandım. İlk yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra şuan kimya bölümünde lisans öğrencisi olarak öğrenimime devam etmekteyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Sağlık ,Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan imkanla kimya bölümünde kısmi zamanlı olarak çalışanım. Buna ek İnovatif Kimya dergisinde ‘Bilim İnsanı’ bölümünde gönüllü olarak çevirmenlik yapıyorum. 2017 yılı yazı Temmuz-Ağustos ayları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu stajyeriyim. Ortalama değerde İngilizcem var. Araştırma ,yeni şeyler öğrenmeyi ve kongrelere katılmayı severim. Özel anlamda ise Psikoloji Bilimiyle yakından ilgiliyim. 2018 yılında Kimya Bölümünden mezun olacağım.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend