Çimento ihracatında ilk sırada Suriye var

Çimento üreticileri 2016 yılından memnun. Geçen yıl yaklaşık 80 ülkeye çimento ihracatı gerçekleştirilirken, ilk sırayı 1,7 milyon tonla Suriye aldı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Mustafa Şefik Tüzün, 2016’nın çimento sektörü açısından bir önceki yıla göre daha iyi geçtiğini ve 2015 yılına göre yaklaşık yüzde 5 satış artışı yaşandığını bildirdi.

2016 başında beklentilerinin daha yüksek olduğunu anlatan Tüzün, “İlk 3 ay içinde bir önceki yıla göre yüzde 20’lere varan artışları yakalamıştık satış olarak ama tabii sonra bu azalarak devam etti. Rakamlar tam olarak netleşmedi ama sanıyorum 2016’yı, iç satışta 69 milyon ton, çimento ve klinker toplam ihracatında da 11 milyon ton civarında bir rakamla kapatacağız” dedi.

80 Ülkeye İhracat Gerçekleştirildi

Tüzün, iç satış büyüklüğünü 3 milyar dolar, ihracatı da 550 milyon dolar olarak tahmin ettiklerini belirterek, yaklaşık 80 ülkeye ihracat yapıldığını, en fazla ihracat yapılan ülkelerin sırasıyla Suriye, Libya, Batı Afrika ülkeleri ve ABD olduğunu söyledi.

Lojistik maliyetlerin artmasına karşın dolar paritesinin ihracatı kolaylaştırdığını söyleyen Tüzün, “Avrupa’da bir kriz var, ayrıca İspanya, Portekiz gibi Akdeniz bandı üzerinde ihracat yapmaya çalışan ülkeler var. Lojistik anlamda bu ülkelere göre biraz daha dezavantajlı konumdayız. Ayrıca kullandığımız, kömür, fuel oil gibi yakıtların fiyatında artış var. Bu da doğal olarak üretim maliyetlerini etkiliyor. Dolar paritesinden dolayı ihracatta bir kolaylık da söz konusu. Bunların dengesine göre 2017’yi göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

2017 Beklentileri

Bu yılın da 2016 kadar iyi veya onun eşdeğeri olacağını ön gördüklerini söyleyen Tüzün, “Daha iyi bir yıl beklentimiz vardı, fakat önümüzde bir referandum süreci var. Ondan sonra yeni bir döneme girilecek. Bunların hiçbiri belli değil. Ekonomide en kötü olan şey de belirsizlik. Bu nedenle yatırım planlarında piyasada genel olarak bir bekleme var. Devletin büyük projeleri, mega projeleri var. Bu çerçevede inşaat sektörünün mevcut durumunu devam ettireceğini, bunun eşdeğeri olarak da çimento sektörünün mevcut durumunu muhafaza edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Tüzün ayrıca Türkiye’nin, çimento üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 5 ülke içinde yer aldığını, ihracatta da ilk 3 ülke içinde bulunduğunu da söyledi.

Kaynak :  hurriyet.com.tr

643 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!