İnteraktif Yeni Periyodik Tablo ile Kimya Daha da İlginçleşti

İnteraktif Yeni Periyodik Tablo ile Kimya Daha da İlginçleşti

Lisede iş temel kimya dersine gelince, herkes ilk önce periyodik tabloyu öğrenmek zorundadır. Bu tablo tüm basit moleküler elementleri içerdiğinden, kimya dersleri için çok önemlidir. Şu anda,periyodik tabloda 118 element vardır ve bu elementler atom numaralarına göre organize edilmiştir.

Buna rağmen, aralarındaki bazı elementler yapaydır, bazıları hayli kararsızdır, fakat tüm evren bu elementlerin tümünden oluşmaktadır. Periyodik tablo ilk olarak Rus kimyager ve kaşif Dmitri Ivanovich Mendeleev tarafından 1869 yılında oluşturulmuştur.

Periyodik tablonun ilk modeli oldukça basitti çünkü az sayıda element içeriyordu;fakat yeni elementler keşfedildikçe,tablo karmaşıklaşmaya başladı. Periyodik tablonun karmaşıklığı öğrencileri kimya dersine daha az ilgili hale getirdi.

Öğrencileri kimyaya daha hevesli hale getirmek ve onlara kimyayı daha enteresan bir yolla öğretmek için, PeriodicStats adında etkileyici bir program oluşturuldu.Periodicstats her element hakkında detaylı bilgi veren web tabanlı bir periyodik tablodur.

TheNextweb programın tamamen ücretsiz olduğunu ve açık kaynaklı bir program olduğundan kimsenin  daha derin erişime kaydolması gerekmediğini bildirdi. Program tek bir tıkla, herhangi bir element hakkında temiz ve iyi yapılandırılmış biçimde, kritik bilgiler sağlıyor.

Genel bilgilerin yanı sıra, program ayrıca elektron konfigürasyonu, erime ve kaynama noktası, Vicker sertliği, kayma modülü gibi bir çok kapsamlı bilgi sağlıyor.Periodicstats ayrıca öğrencileri kimya okumak için daha hevesli hale getirecek birşeye sahip: bu özellik keşfedicinin adı, tarihi ve o öğenin günlük hayatta uygulanmasıyla birlikte, her bir elementin keşfinin arkasındaki tarih ve kökeni de kapsıyor olması.

Kaynak : sciencetimes.com

1.369 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!