Çimko Çimento, Maraş’taki Fabrikasında Atık Isıdan Elektrik Üretecek

Çimko Çimento, Maraş’taki Fabrikasında Atık Isıdan Elektrik Üretecek

Çimko Çimento, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yer alan Çimento fabrikasında atık ısıdan elektrik üretecek.

Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi, Akçakoyunlu Mahallesinde bulunan Çimko Çimento ve Beton San. Tic. A.Ş.’ye ait Narlı Şubesi Çimento Fabrikası içerisinde, çimento fabrikasında elektrik enerjisi elde etmek için toplam 15.700 metrekare alan içinde “Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretimi Tesisi (WHR Tesisi) kurulması planlanıyor. Kurulması planlanan WHR Tesisi elektrik üretim kapasitesi maksimum 15,3 MWh olacak. Ancak ilk aşamada kurulacak olan tesisin verimliliği de göz önüne alınarak, fiili elektrik üretim miktarı 8 MWh civarında olacak. Söz konusu tesisin maksimum ısıl gücü 72,9 MWt olacak.

Tesise en yakın yerleşim birimi olarak, fabrika yerleşim alanı sınırının harita üzerinden (kuşuçuşu) 1,5 km doğu-güneydoğusunda yer alan Akçakoyunlu Mahallesi bulunuyor. Tesisin inşaat-kurulum çalışmalarının, gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından yaklaşık 3 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Tesisin işletme aşamasında 1 idari müdür, 1 labotatuvar analiz görevlisi, 2 işçi ve her bir vardiya için 1 operatör ve 1 numune alma işçisi olmak üzere toplam 10 personel çalıştırılacak.

38 milyon 700 bin lira bedelli Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretimi (WHR) sisteminde, ‘’Klasik Buhar’’ teknolojisi ile ısıl değeri yüksek olan atık gazın enerjisinden faydanmak için “Buhar Kazanlarında” buhar üretilecek. Daha sonra bu buhar, türbine gönderilecek ve “Jeneratör” yardımı ile elektrik enerjisi elde edilecek. Bu çerçevede, enerji üretimi için klinker soğutucusunun çıkışından alınacak olan atık gaz sıcaklığı 270 °C – 400 °C ve atık gaz debisi 270.000 – 430.000 Nm3/h arasında olacak. WHR sisteminden geçecek gaz, sıcaklığı 110 °C’ye indirilerek aynı gaz debisi ile atmosfere verilecek.

Kaynak : enerjigunlugu.net

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …