Çin Güneşi de Kopyalamayı Başardı

cin-gunesi-de-kopyalamayi-basardi

Teknolojik aletlerin taklitlerini çıkarmakla ünlü olan Çin’de bu sefer Güneş’i kopyaladılar. Çin’deki bilim insanları geçici süreliğine Güneş’in üç katı sıcaklığına ulaşabilen bir “yapay güneş” yarattılar.

Çin’de Fiziksel Bilimler Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları Güneş’in üç katı sıcaklığa ulaşabilen bir yapay güneş üretmeyi başardı. Nükleer füzyon haznesinde muhafaza edilen yapay güneş,49.999 milyon derecelik ısıya ulaştı. Yapay Güneş tam 102 saniye boyunca sıcaklığını korudu. Jiangsu bölgesinde gerçekleştirilen bu deney ile “makinelerle doğadan daha fazla enerji” elde edilebilir mi sorusuna cevap aranıyor.

cin-gunesi-de-kopyalamayi-basardi-1

Deneysel İleri Derecede Süper İletken Nükleer Kaynaşım Halkası olarak bilinen bir reaktörde gerçekleştirilen deney, gerekli bileşimlerin uygun işlemlere tabi tutularak daha fazla enerji yaymasını temel alıyor. Güneş’in çalışma prensibini kullanan reaktörde, iki ayrı hidrojen gazını (döteryum ve tritium) yaklaşık 100 milyon derece ısıya çıkaran bilim insanları oluşan plazmadan enerji elde etmeyi başardı. Açığa çıkan enerji Dünya’nın çekirdeğinin 8600, Güneş’in ise 3 katı sıcaklığına denk geliyor. Deney her ne kadar başarılı olmuş olsa da bu enerjiyi korumaya günümüzün teknolojisi yetmiyor. Uzun süre dayanabilen çekirdekler üretilene kadar bu enerjilerin güç kaynağı olarak kullanılması da bir hayalden öteye geçemeyecek.

Kaynak : tamindir.com

Okumanızı Öneriyoruz

Maden Havuzları Yaban Hayatı için Cıva Maruziyet Riskini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Peru’nun Amazon’unda küçük alüvyal altın yatakları için kazı yapan madenciler tarafından …