Çin’de Masa Tuzunda Plastikten Minik Parçalar Bulundu

Çin'de Masa Tuzunda Plastikten Minik Parçalar Bulundu

Fotoğraf : Çin’de mikroplastik kirletici sofra tuzu parçaları denizden (solda) ve göllerden (sağdan) elde edilmistir.

Kirlilik: Okyanustan elde edilen   deniz tuzu  yemek tabaklarına  bir doz plastik bırakabilir.

Plastik kalıntıları  sofra tuzu içinde bulunmuştur.

Çin’deki yemeklerde  lezzet vermek için  deniz tuzu kullananlar, istemeden mikroskobik plastik cevre  kirliliği  parçacıklarını tüketiyor olabilirler.

Araştırmacılar, Çin genelinde süpermarketlerde satın alınan on beş marka ortak sofra tuzu analiz ettiğinde, ortak su şişesi plastik polietilen tereftalatın mikro ölçekli parçacıklarının yanı sıra polietilen, selofan ve çok çeşitli diğer plastiklerin taneciklerinin taneciklerini buldular ( Env. Sci. & Tech. 2015, DOI: 10.1021 / acs.est.5b03163).

En yüksek plastik kirlenme seviyesi okyanus kaynaklı tuzlarda bulunmuştur: Araştırmacılar, lb deniz tuzu başına 250’den fazla plastik parçacık ölçtüler. Doğu Çin Normal Üniversitesi’nden Huahong Shi tarafından yönetilen ekip, aynı zamanda, 3 ila 165 parçacık / lb arasında olsa da, tuzlu göllerden, tuzlu sulardan ve tuz madenlerinden elde edilen tuzda küçük plastik parçacıklar buldu.

Shi ve meslektaşları plastik kontaminasyonunun deniz tuzu kaynağının bulunduğu denizlerde  yüzen çok miktarda plastik kirliliğinden kaynaklandığını ileri sürüyorlar. Örneğin, plastik parçaları, su şişeleri gibi su şişeleri gibi büyük nesnelerden uzaklaşilabilir veya eksfoliantlar olarak plastik mikroboncuklar ihtiva eden ve kullanan yüz yıkamaları gibi kozmetik ürünlerden  de gelebilir. Araştırmacılar, tuz işleme,

kurutma ve ambalajlama dahil olmak üzere plastik kontaminasyon için başka giriş noktalarını da mümkün kılmaktadır.

Üreticilerin genellikle deniz suyunu  deniz suyundan buharlaştırma yoluyla aldıkları göz önüne alındığında, SUNY Fredonia’da plastik kirliliği üzerine çalışan Sherri Mason, deniz suyundan herşeyi geride bırakan bir süreç – deniz tuzunun mikro-plastik kirliliğinin Çin dışında da yaygın olduğunu söylüyor. “Plastikler bu kadar yaygın bir kirletici unsur haline gelmişlerdi  Çin ya da Amerika da   süpermarket  raflarında deniz tuzu içinde plastik olup olmadığına kuşku yok. Bazı ‘ben de’ çalışmaları görmek istiyorum. ”

Shi’nin ekibine göre, bir kişi Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği maksimum tuz dozunda Çin deniz tuzu tüketiyorsa, o kişi yılda yaklaşık 1000 plastik mikropartikül tüketmiş olur. Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir rapora göre, bu durum hala, deniz balıklarının küçük parçacıklar  tarafından kirletilebilen kabuklu deniz ürünleri  tüketicileri tarafından tüketilir.Avrupa’da  tüketilen tahmini rakam  11,000 mikroplastik   partikülünden daha azdır.

Mason, plastik kirliliğe karşı ağır metaller ve diğer kimyasal maddeler olduğu göz önüne alındığında, plastiğin gıda zincirine girmesini en aza indirgemek akıllıcadır, diye ekliyor Mason.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Rice Üniversitesinden Bilim İnsanları Atık Plastikleri Grafene Dönüştürüyor

Plastik atık, ACDC sayesinde saf siyah grafen olarak geri dönüştürülüyor. Rice Üniversitesi bilim insanları,  gezegenin …