Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

Venüs atmosferinde bulunan kükürt bileşikleri spektrumu laboratuarda yapılanlarla uyumludur.

Çin, Almanya ve ABD’deki araştırmacılar , UV atmosferindeki dört S2O2 izomerinin deneysel spektrumlarını ve Venüs atmosferindeki UV emicisinin yakınlığı üzerinde uzun süren bir tartışma söz konusu idi. Tartışmalı dalga boylarını elde ettiler.

320-400nm bölgesindeki Venüs atmosferindeki emilimin nedeni, uzun süredir şaşkın kimyagerler. Önceki bir hesaplama çalışmasında , sülfür-oksijen türünün, yakın UV emiciliğinden sorumlu olabileceği öne sürülmüş olsa da , bugüne kadar teklifi doğrulamak için deneysel bir tespiti bulunmamaktaydı.

Venüs Çevresinde UV Absorba Edilmesinin Sırrı Çözüldü

Fotoğraf : Yakın UV emici OSSO ve izomerleri

Justus-Leibig Üniversitesi’nden Peter Schreiner ve Soochow Üniversitesi’nden Xiaoqing Zeng tarafından yönetilen bir ekip deneysel olarak, krozojenik sıcaklıklarda izomerlerinin foto-kaynaklı izomerizasyonunu spektroskopik olarak karakterize ederek, Venüs’ün sarı atmosferinde OSSO’nun rolünü deneysel olarak doğruladı. Fotolizle indüklenen geçişleri tayin ederek, anti-ve sin-izomerlerinin spektrumlarındaki absorpsiyon zirvelerinin, 1970’lerde Pioneer Venus orbiter tarafından yapılan yakın UV emicinin ölçümleriyle eşleştiğini ve geçişlere katkıda bulunan bir siklik-izomeri bulunduğunu ilan ettiler. 287nm’de.

Sonuçlar araştırmacıların diğer gezegenlerin atmosferinde S2O2 izomerlerini tanımlamasına yardımcı olacaktır .

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Makine Öğrenimi ile Ayırma, Adsorpsiyon ve Kataliz

Yapay zeka tekniğiyle makine öğrenimi, kimyasal ayırma, adsorpsiyon, kataliz ve algılamada önemli uygulamaları olan  Metal-Organik …