Çocuklar için Covid-19 Tespit Eden Alkol Ölçüm Cihazına Doğru

Çocuklar için Covid 19 Tespit Eden Alkol Ölçüm Cihazına Doğru

Fotoğraf: Termometre ile yatakta yatan hasta çocuk

SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş yetişkinler, enfekte olmayan insanlara göre nefeslerinde farklı metabolitler açığa çıkarırlar, köpekler ve teşhis cihazları bu değişimleri tespit edebilirler.  Şimdi, ACS Bulaşıcı Hastalıklar‘da rapor veren araştırmacılar, SARS-CoV-2 ile enfekte olan çocukların da nefes metabolit değişiklikleri gösterdiğini, ancak bu değişimlerin yetişkinlerde gerçekleşen metabolit değişimlerinden büyük ölçüde farklı olduğunu göstermişler. Araştırmacılar, bir gün bu bilgilerin, çocukları enfeksiyon açısından hızlı ve kolay bir şekilde taramak için kullanılabileceğini söylüyor.

Şu anda COVID-19, spesifik viral nükleik asitlerin veya antijenlerin saptanması yoluyla teşhis edilmektedir, fakat bu teknikler yavaş, nispeten pahalı ve bazen rahatsız edicidir. Ayrıca bu teknikler yanlış-negatif sonuçlara eğilimlidir. Bilim adamları, köpeklerin insan biyolojik örneklerinde uçucu organik bileşikleri (VOC) tespit edebildiğini ve COVID-19 dahil olmak üzere belirli hastalıkları ayırt edebildiğini gözlemledi.

Araştırmacılar yetişkinlerin soluduğu nefeslerinde COVID-19 ile ilgili uçucu organik bileşikleri tespit etmek için bir sensör dizisi geliştirdiler. Audrey Odom John ve meslektaşları, SARS-CoV-2 ile enfekte olan çocukların nefes metabolitlerinde de değişiklikler gösterip göstermeyeceğini merak ettiler. Eğer öyleyse, alkol ölçer tipi bir cihaz bir gün okul gibi ortamlarda çok sayıda çocuğu hızlı ve rahat bir şekilde tarayabilir.

Araştırmacılar, Pennsylvania Çocuk Hastanesine kabul edilmeden önce diğer koşullar için rutin COVID-19 testleri yapılan çocuklardan nefes örnekleri topladı. 15 çocuk SARS-CoV-2 negatif iken, 10 çocuğun testi pozitif çıktı. Araştırma ekibi, 2D gaz kromatografisi ve uçuş süresi kütle spektrometrisi ile alınan nefes örneklerindeki 84 uçucu organik bileşik analiz etti ve COVID-19’lu çocukların nefesinde önemli ölçüde yükselen altı aday biyobelirteç belirledi. Bu belirteçlerden ikisi (oktanal ve heptanal) enfekte olan yetişkinlerin  nefeslerinde de yükselirken, diğer biyobelirteçler yalnızca enfekte çocukların soluduğu nefese özgüydü.

Daha sonra araştırmacılar, 24 çocuktan oluşan yarısının test sonucu pozitif olan farklı bir gruptan alınan nefes örneklerinde de bu uçucu organik bileşikleri ölçtüler. Bu altı biyobelirteç, enfeksiyonu %91 duyarlılık ve %75 özgüllükle tahmin edebilir.

Araştırmacılar, bu ön sonuçların, alkolölçer testinin çok sayıda çocuğun sık taranması için ucuz, invaziv olmayan, hızlı ve hassas bir alternatif olabileceğini öne sürüyorlar. Pozitif sonuç veren kişilere daha sonra tarama sonuçlarını doğrulamak amacıyla daha spesifik, nükleik asit bazlı testler yapılabilir.

Kaynak : scitechdaily.com

608 Kez Okundu

İrem Şahin

1999 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünü kazandım. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Şu an 4. sınıf kimya bölümü öğrencisiyim. Kimya ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmanın ve edindiğim bilgileri insanlarla paylaşmanın benim açımdan faydalı olacağını düşündüğümden İnovatif Kimya Dergisi ekibine dahil oldum. İlgi alanlarım: Adli kimya, analitik kimya, fiziksel kimya, ilaç kimyası, kozmetik kimyası.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!