Covid-19 için Ortalama Kuluçka Dönemi

Covid-19 için Ortalama Kuluçka DönemiUMass merkezli Grip Tahmin Merkezi’ni yöneten bir Massachusetts Amherst Üniversitesi biyoistatisti, Beyaz Saray Korona Virüs Çalışma Kolu tarafından Çarşamba sabahı bir korona virüs modelleme web seminerine katılmaya davet edildi.

4 saatlik sanal toplantı; ABD’den Harvard, Johns Hapkins ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ndeki araştırmacılardan İngiltere, Hong Kong, Güney Afrika ve Hollanda’daki enstitülerdeki araştırmacılara kadar dünyanın önde gelen 20 bulaşıcı hastalık ve pandemi öngörü modelcilerini içerdi.

Beyaz Saray Korona Virüs Çalışma Kolu Koordinatörü Dr.Charles’a göre “Bu web semineri, korona virüs salgınını azaltma önlemlerinin potansiyel etkisine ilişkin bize neler söyleyebileceğini  belirtmek için tasarlanmıştır. Korona virüs salgınının eşsiz hızı ve etkisi, hazırlayabileceğimiz en bilinçli halk sağlığı karar verme mekanizmasını şart koşuyor. ”

Halk Sağlığı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde doçent olan Nicholas Reich, son yıllarda dünyanın en hassas modellerinden bazılarını üreten işbirlikçi bir grip öngörüsüne  yöneliyor. Reich ve araştırmacı Thomas McAndrew Amerika’da Covid-19 salgınının gidişatına ilişkin toplu uzman görüşünü incelemek için bulaşıcı hastalık modelinin 20’den daha fazlasının haftalık olarak incelemesini yürütüyor. Araştırmacılar ve modelleme uzmanları insan popülasyonunda ortak bir şekilde önlemleri uyguladılar, bulaşıcı hastalıkların dinamiğini anlamak ve açıklamak için model inşa ettiler ve yorumladılar.

Annals of Internal Medicine’de yeni çalışmanın yardımcı yazarı Reich, Covid-19 için ortalama kuluçka süresinin 5 günden biraz fazla olduğunu ve semptom geliştiren insanların %97.5’inin  11.5 gün içerisinde virüs bulaştıracağını hesapladı. Kuluçka süresi; kişinin virüse maruz kama süresiyle ilk semptomun ortaya çıkması arasındaki süredir.

Araştırmacılar Covid-19’un kuluçka süresini tahmin etmek için belirlenebilir maruz kalma durumu ve semptom başlangıç pencereleri olan saptanmış 181 tane vakayı incelediler. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri [14 gün] tarafından önerilen aktif gözlem mevcut süresinin kanıtlarla iyi bir şekilde desteklendiği” sonucuna varmışlardır.

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

İTÜ Yüksek Lisans Öğrencisi Mehmet Bilgehan Bilgiç’in Makalesi PCI Magazine’de

Prof. Dr. Yusuf Yağcı ve yüksek lisans öğrencisi Mehmet Bilgehan Bilgiç dünyanın ilk antiviral ahşap …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: