COVID-19’un Çoğalmasını Engelleyebilecek Bir Mekanizma: EBSELEN

COVID-19’un Çoğalmasını Engelleyebilecek Bir Mekanizma: EBSELEN

Fotoğraf : Politecnico di Milano

EBSELEN adlı bileşik sayesinde, SARS-CoV-2 çoğalması durdurulabilir. Politecnico di Milano’dan bir grup araştırmacı, replikasyon mekanizmasının engellenmesi hakkındaki görüşlerini New Journal of Chemistry’de açıkladılar.

Virüsün yayılmasında iki önemli nokta vardır: virüsün konak hücrelere yerleşerek konak canlıyı enfekte etmesi ve enfekte olmuş hücrelerde replikasyonla üremesidir.

SARS-CoV-2 için, Mpro proteini virüsün replikasyonunda ve transkripsiyonunda önemli bir rol oynar. Mpro proteinini inhibe eden bir bileşik virüsü engeller; bu nedenle Mpro, virüsün kendisini bloke etmesi için kritik bir molekül olma özelliği taşımaktadır.

Yaklaşık 10.000 seçilmiş bileşiği inceleyen bir çalışmada EBSELEN, Mpro’nun en güçlü inhibitörü olarak açıklandı. Politecnico’daki araştırmacılar çalışmalarıyla, EBSELEN’in Mpro proteinini engelleme mekanizmasının temel yönlerine ışık tutuyorlar.

Politecnico di Milano Kimya, Malzeme ve Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Giuseppe Resnati “EBSELEN’in selenyum atomunun, laboratuvarlarımızda yıllardır üzerinde çalıştığımız zayıf bir bağ olan ‘kalkojen bağı’ aracılığıyla proteinlerde tipik olarak bulunan bazı gruplarla güçlü bir şekilde etkileşime girdiğini belirledik; bu bağlanma, virüs replikasyonunun inhibe edilmesine katkıda bulunabilir.” dedi.

Makale, EBSELEN / enzim bağlanma mekanizmasının ayrıntılarını açıklamaktadır. Selenyumun, EBSELEN’in SARS-CoV-2’ye ve insanlarda HIV ve Hepatit C gibi diğer patojenik retrovirüslere bağlanmasını kolaylaştıran etkileşimlerin kurulmasında temel bir rol oynadığı gösterilmiştir.

Kaynak: scitechdaily.com

278 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!