Vadeli İthalat Vergisi İhracatçıların Rekabet Gücünü Kırıyor

vadeli ithalat vergisi ihracatcilarin rekabet gucunu kiriyor

İstanbul Kimya Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Türkiye İhracatçılar Meclisi delegesi Ali Fatinoğlu, vadeli ithalattan alınan yüzde 6 vergi nedeniyle yükselen maliyetlerin, ihracatçıların uluslararası piyasalarda rekabet gücünü olumsuz etkilediği uyarısı yaptı.

DHA’nın sorularını yanıtlayan Fatinoğlu, ihracatçı sanayicilerin, hammadde ve yarı mamul ithalatında vadeli alım yaptıklarına işaret ederek, bu ithalat için de devlete yüzde 6 vergi ödemek zorunda kaldıklarının altını çizdi.

Vadeli ithalat için ödenen vergilerin 240 milyar dolarlık toplam ithalat içinde yaklaşık 410 milyon lirayı bulduğuna dikkat çeken Fatinoğlu, bu nedenle maliyetleri yükselten vergiyi ödememek için, ihracatçıların vadeli alacağı hammaddeyi mecburen nakit aldığına dikkat çekti.

Aynı zamanda Sanica Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Ali Fatinoğlu, sanayicilerin, üreterek uluslararası pazarlara ihracat yapmak için ya yüzde 6 vergi ödemeye ya da peşin alım için bankalardan borçlanmaya zorlandıklarına işaret ederek, “Her durumda ihracatçı sanayicinin maliyetleri yükseliyor ve uluslararası piyasalarda rekabet gücü zarar görüyor. Bunun ne demek olduğunu en iyi yine karar vericilerin bilmesi gerekirken, bu sorunun çözümü için hiçbir adım atılmıyor” dedi.

Fatinoğlu, vadeli ithalat vergisinin yanında, yüksek enerji maliyetlerinin de ihracatçı sanayicilerin rekabet gücünü kırdığına dikkat çekti.

Kaynak : haber3.com

763 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!