CRISPR Biyoteknolojisi, COVID-19 Test Pazarını Sarsacak!

CRISPR Biyoteknolojisi, COVID-19 Test Pazarını Sarsacak!

Şu ana kadar 170’den fazla COVID-19 tanı testine ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) acil kullanım izni (EUA) verdi.İlk EUA’nın Şubat ayı başlarında verilmesinden sonra hızla büyümekte olan COVID-19 test pazarı varoldu.

Çoğu test, aslında SARS-CoV-2 virüsünün genetik içeriğini büyütmek ve anlamak için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) teknolojisini kullanırken, CRISPR’nin olağanüstü biyoteknolojisi, COVID-19 hastalarını hızlı ve doğru bir şekilde teşhis etmede de başarı göstermiştir. COVID-19 teşhisi için CRISPR temelli bakım noktası (POC) testleri için en son EUA onayları ile CRISPR biyoteknolojisi, artık COVID-19 tanı testi pazarında potansiyel bir bozucu göreviyle kendini kanıtlama şansına sahip oldu.

CRISPR, moleküler makas misali etkin bir şekilde işlevi olan bir enzim kullanarak ilgilenilen bir gendeki spesifik DNA dizilerini tespit etmekte ve onu “kesme” programlanabilir yeteneği gen düzenleme için iyi bilinen bir biyoteknolojik araçtır. CRISPR, ikinci enzimi ortadan kaldırarak, SARS-CoV-2 virüsünde benzersiz olarak bulunanlar gibi spesifik DNA dizilerini tespit etmek için bir teşhis aracı olarak çalışabilir. İki başlangıç ​​şirketi, hızlı COVID-19 teşhisi için kendi CRISPR tabanlı POC testlerini geliştirerek bu yeteeğini kullandı.

Sherlock Biosciences, Sherlock CRISPR SARS-CoV-2 kiti ile CRISPR tabanlı bir POC testi için EUA(acil kullanım izni ) alan ilk şirkettir. Kit, COVID-19 hastalarını 20 dakika gibi kısa bir sürede teşhis edebildiği için, CRISPR tabanlı olmayan birçok piyasadaki eşdeğerine göre kullanım için daha çok ön plana çıktı.Sherlock kiti aynı zamanda CRISPR’ın ilk klinik kullanımını temsil etmekte, çünkü son on yılda teknolojinin her uygulaması araştırma ortamlarında kısıtlandı. Sherlock Biosciences ayrıca, testlerini ölçeklendirmek ve test süresini kısaltmak için Binx Health ile ortaklıkta bulundu çünkü ikinci şirket, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için FDA onaylı hızlı POC test sistemi olan binx io’yu keşfetmişti.

CRISPR tabanlı bir POC testine verilen ikinci ve daha yeni EUA (acil kullanım izni), Mammoth Biosciences tarafından geliştirilen SARS-CoV-2 RNA DETECTR Testiydi. Dr Jennifer Doudna (CRISPR gen düzenleme teknolojisinin ortak mucidi olarak kabul edilen) tarafından kurulan girişim, başarılı ürün geliştirme için tüketici içgörüleri ve ticari uzmanlık almak için GSK Consumer Healthcare ile de ortaklık kurdu. CRISPR tabanlı moleküler tanı pazarı şu anda yalnızca bu iki şirketten oluşsa da, GlobalData, CRISPR’nin Covid-19 için tanı potansiyelinin giderek daha fazla tanınacağı için önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazlasının ortaya çıkmasını bekliyor.

ABD’de COVID-19 vakalarının yeniden canlanması ve dünya genelinde yaklaşan ikinci dalga ile önümüzdeki yıl içinde daha hızlı, yaygın olarak bulunabilen tanı kitlerine olan talep artmaya devam ed eceği ön görülmektedir. GlobalData, CRISPR tabanlı POC test kitlerinin artan kullanımının, CRISPR biyoteknolojisinin gelecekte COVID-19 test pazarını ve diğer teşhis testlerini bozması için bir başlangıç ​​noktası olmasını bekliyor.

Kaynak:medicaldevice-network.com

227 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!