Croda Firması, Ülke Müdürü Sorumlusu Mine Enüstün ile Röportaj

croda-firmasi-ulke-muduru-sorumlusu-mine-enustun-ile-roportaj

1- ) Öncelikle bize kendinizden söz eder misiniz (Mezun olduğunuz üniversite, kaç yıldır bu sektörde çalıştığınız vs.)? İşinizden ve sorumluluk alanınızdan kısaca söz edebilir misiniz?

Boğaziçi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitede Polimer üzerine yüksek lisans yaptım. Aynı zamanda öğretim görevlisi olarak da çalıştım. Akabinde Procter & Gamble, Ciba ve BASF’de farklı görevlerde bulundum. Yaklaşık 20 yıldır FMCG ve hammadde sektöründe çalışıyorum. İki yıldır Croda Türkiye’nin ülke müdürlüğü görevini sürdürmekteyim.

2- ) Croda Kimya Tic. Ltd. Sti. Hakkında bilgi verebilir misiniz? Ürün portföyünüz nelerdir,firma porfilinizden söz edebilir misiniz?

Croda, 1925 yılında kurulmuş bir İngiliz firmasıdır. Hemen hemen her tür endüstriye tedarik edilen doğal bazlı özel kimyasallar üreten bir dünya lideridir. Firmanın 34 farklı ülkede yaklaşık 3400 çalışanı bulunmaktadır. Croda’nın aktiviteleri genel olarak üç sektörle sınıflandırılabilir: Tüketici Ürünleri grubu (kişisel bakım, sağlık ve tarım ilaçları hammaddeleri) – yenilik ve sürdürülebilir malzemeler için artan ihtiyaç olan tüm pazarlar; Performans Teknolojileri grubu (ev bakım ürünleri, polimer katkıları, polimer ve boya, lubrikan katkıları ve bitkisel yağlar); Endüstriyel Kimyasallar (oleokimyasallar). Ek olarak Croda, firmanın global yapısındaki yeni teknolojileri belirleyen ve entegre eden bir Teknoloji Yatırım Grubu’na sahiptir.

3- ) Türkiye pazarındaki yerinizi nasıl ifade edebilirsiniz açıklayabilir misiniz ?

Croda, Türkiye’de özellikle kozmetik ve ilaç hammaddeleri alanlarında bilinirliği yüksek bir firma. Aktif müşteri ziyaretlerimiz sonucunda diğer sektörlerde de varlığımızı göstermeyi ve bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

4- ) Bu konuma gelmek için nasıl bir yol izlediniz?

Türkiye’deki geçmişimiz çok yeni olmasına rağmen global olarak kuvvetli bir firma olmamız, kaliteli ve ulaşılabilir ürün portföyümüz, ayrıca genç ve enerjik ekibimiz sayesinde oldukça önemli birçok firmanın tedarikçi listesine girmeyi başardık Zamanla hem teknik desteğimiz hem de servis kalitemizi daha da ileri götürerek Türkiye pazararında kalıcı bir başarıya ulaşmayı hedefliyoruz.

5- ) Geçen aylarda aldığınız ödülden söz edebilir misiniz? Bu ödülün tam olarak anlamı ve kapasitesi açısından sizler açısından da önemi ve katkısı nedir?

Değişen dünya koşullarından ötürü Croda için sürdürülebilirlik oldukça önem kazanmıştır. Firmanın bu konuda farklı projeleri olmaktadır. İklim değişiklik politikası, sera gazı emisyonları, emisyon ve su kullanımını azaltma hedefleri bunlar arasında yer almaktadır.

Croda, sürdürülebilirlik konusuna önem vermektedir, bunun hem kendimiz hem de iş ortaklarımızın gelecek iş başarıları için öneminin farkındayız. Bu konuda saygın bir kuruluş olan   CDP tarafından verilen bu ödül firmamız için bu nedenle çok değerlidir.

6- ) Bu ödülü almada etkin olan departmanlarınızdan ve nasıl bir çalışma yöntemi olduklarından kısaca söz edebilir misiniz?

Firma içinde özel bir Sürdürülebilir İş geliştirme bölümü olmakla birlikle her fonksiyon ve hatta her çalışanımızın da bu konuda eğitimli ve bilinçli olması da bu ödülü almamızda bir etken olmuştur.

7- ) İngiltere’deki Financial Times and Stock Exchange (FTSE)’de yer alan 350 firmadan sadece 41 firmanın hak kazandığı bir pozisyona sahip oldunuz, bundan sonra firma olarak nasıl bir yol izlemeyi ve neler yapmayı düşünüyorsunuz.

Firma, zor şartlar altında kazanılan bu başarıların devamını getirmek üzere yukarıda belirtilen su, iklim değişikliği, sera gaz emisyonları gibi çevresel konularda kendini daha da geliştirmek için çalışmalara devam edecektir.

8- ) Bizlere söylemek istediğiniz eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

İlginiz ve vaktiniz için teşekkür ederim

Sn. Mine Enüstün’e bize zaman ayırdığı ve verdiği değerli bilgilerden dolayı teşekkürlerimizi sunar iş hayatında başarılar dileriz.

Röportaj Sorularını Hazırlayanlar

Yavuz Selim Kart – Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Mühendisliği
Ceyda Umut Sarıkaya
– Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Bölümü

İnovatif Kimya Dergisi Sayı-7‘de Sayfa 23‘de bu röportaj yayımlanmıştır.

69 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!