Havan İlaç ve Kimya Şirketi Genel Müdürü M. Tamer Gelen ile Röportaj

 • Merhaba, öncelikle röportaj için çok teşekkür ederiz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba; röportaj yapmak için firmamızı seçtiğiniz için biz teşekkür ederiz. Ben Mehmet Tamer Gelen 1969 doğumluyum. Eğitimimi 4 yıllık lisans eğitimi ile Biyolog olarak tamamladım. Eczacı bir babanın oğlu olmaktan gurur duyan ve eczacılık mesleğini ve camiasını çok seven biri olup evli ve 2 çocuk babasıyım.

 • Firmanızın kuruluş öyküsü var mı? Firmanızdan, üretim tesislerinizden ve ürünlerinizden biraz bahseder misiniz? 

Firmamız 70’li yılların sonun da şahıs firması olarak kurulmuş olup 93 yılında ltd. şti.olarak kurumsallaşmıştır. Kuruluş amacı Eczanelerin laboratuar sarf malzemeleri ve medikal malzemeler konusunda tedarikini ve dağıtımını yapmak idi. Uzun yıllar kuruluş amacına uygun olarak eczanelerin hizmetinde bulunduktan sonra 2007 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın’dan onaylı kendi üretim tesislerini faaliyeti geçirerek yine aynı Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış olan Takviye Edici Gıdaların üretimini yapmaktadır. Üretim Tesisimizde Tablet, Likit-Solüsyon, toz, şase, ve çiğnenebilir formlarda ürün üretimi yapmaktayız.

 • Havan İlaç’ın Türkiye ve Dünya ilaç pazarındaki konumu hakkında bilgi verir misiniz? 

Havan ilaç Türkiye pazarında, özellikle, ülkemizde bir ilk olan çiğnenebilir formda gıda takviyelerinin ar-ge ve üretimini kendi bünyesinde geliştirmiş ve üretimine başlamış olmakla diğer takviye edici üretim yapan firmalardan farklı bir konuma sahip olmuştur. Dünyada birçok gelişmiş ülkede çocuklar için ayrıcalıklı ve tercih edilen bir form olarak ciddi bir pazar payına sahip olana çiğnenebilir jelly formundaki ürünlerin, ülkemizde de yavaş yavaş tanınan ve pazar payını yükselten bir form olduğunu göz önüne alırsak ve bu formun şu an Türkiye’deki tek üretici ve ruhsatlandırılmış ürün grubuna sahip firması olduğumuzu düşünürsek;  gelecekte OTC pazarında oldukça büyük bir paya sahip bir firma olacağımızı umuyoruz. 

 • Firmanızı kısa ve öz tanımlayacak olsanız bu tanım ne olurdu?

İnsan sağlığına önem veren, bu konuda etik kurallara ve yasal düzenlemelere uygun olarak hareket eden, inovatif ürünlerle toplum sağlığına katkıda bulunmaya çalışan bir firmayız.

 • Arge faaliyetleri yürütüyor musunuz, bu konudaki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Arge faaliyetlerini kendi bünyemizde yürütmekle beraber dışardan da destek alıyoruz. Ar ge çalışmalarını tamamen kendi bünyemizde yaptığımız ve piyasaya sunduğumuz çiğnenebilir formda (halkın bildiği anlamda Jelibon) takviye edici ürünler dışında, Laktoz intoleransına karşı Laktaz enzimi içeren damla, tamamen bitkisel içerikli ağız içi aftlarda kullanılan aftavit isimli solüsyonumuz, içilebilir formda saf balık yağı gibi ürünlerimiz de bulunmaktadır. Şu an bu ürünlerin haricinde farklı takviyeler üzerine ar ge çalışmalarımız devam etmektedir ve çok kısa süre içerisinde çalışmaların tamamlanmasıyla bu ürünlerimizi de piyasaya sunmak hedefindeyiz.

 • Yerli ilaç ya da Milli İlaç üretimi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve insan nüfusunu göz önünde bulundurursak çok ciddi bir pazardır. Bu pazar içerisinde yurt dışı ilaç firmaları ile rekabet edebilmek için Ar ge çalışmalarına önem vermek gerekir. Ancak ciddi Ar-ge yapabilmek yetişmiş nitelikli kişiler ile mümkündür. Bu anlamda sanayicilerin ve üniversitelerdeki yetişmiş insanlarımızın ortak hareket etmesi bunun da devlet politikası olarak kabul edilip desteklenmesi gerekmeklidir diye düşünüyorum.

 • İlaç dışında üretimleriniz mevcut mudur? Varsa bu üretimler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Üretim yeri ve ürünlerimizi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tabi yönetmelikler ve izinler çerçevesinde Gıda Takviyesi olarak üretmekteyiz. İlaç olarak değil. Ancak ürettiğimiz ürünler tamamen eczanelerde satışı gerçekleşen OTC ürün grubu olarak arz edilmektedir. Şu anda bunların dışında bir ürün grubu ve malzeme olarak üretimimiz bulunmamaktadır. Fakat kuruluş amacımıza uygun olarak mümessilliğini ve bayiliğini yapmış olduğumuz eczane laboratuvar ve sarf malzemeleri ile ilgili tedarik ve satış sistemimiz ecza depoları aracılığı ile devam etmektedir.

 • OTC ürünleri üzerinde çalışıyorsunuz. Türkiye’deki OTC pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz, OTC’nin geleceği sizce nasıl görünüyor? 

OTC ürünleri gelişmiş ülkelerde ve toplumlarda hastalık önleyici ürün gurubu olarak oldukça geniş ve etkin bir pazar ve tüketime sahiptir. Günümüz dünyasında olumsuz yaşam koşullarını göz önüne alırsak, hastalıkları önleyici ve sağlıklı bir yaşam amacıyla tüketilen OTC grubu ürünler ülkemiz için de dikkate alınması gereken önemli bir ürün gurubudur. Ancak bu ürün gurupların da pazar payının yavaş yavaş ciddi bir şekilde büyümeye başlaması ve daha da büyüyecek bir potansiyele sahip olması art niyetli kişi ve firmaların sağlıksız ve ruhsatsız ürünleri farklı reklam ve satış kanallarını kullanarak piyasaya sunmalarına sebep olmaktadır. Toplum sağlığı açısından büyük bir tehlike arz eden bu ürünler ve kişiler ile ilgili hem yönetmelikler, hem denetim mekanizması, hem yasal çerçevede üretim yapan sanayiciler, hem de eczanelere dağıtım yapan depolar kanalı ile ciddi bir mücadele verilmesi gerekmektedir. Bu mücadelenin verilmemesi durumunda toplum sağlığını ciddi bir şekilde ilgilendiren OTC grubu ürünlerin güvenilirliğini yitirmesine ve gelişmeden ülkemizde bu ürün grubunun kısa zamanda kaybolmasına sebep olur ki bu da ülkemiz toplum sağlığı açısından ciddi bir tehlikedir.

 • Gıda takviyelerini çiğnenebilir formda yumuşak jel haline getirecek üretim tesisini Türkiye’de kuran ilk firmasınız. Benzer şekilde, yeni iş geliştirme faaliyetleri yürütme gibi hedefleriniz var mı? 

Firmamız üstlendiği vizyon ve misyonun bir sorumluluğu olarak inovatif ürünler üretme hedefiyle çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu anlamda yürüttüğümüz çalışmalar sonuçlandıkça sizler ve sektör paydaşlarımızla paylaşacağız.

 • Çalışanlarınız Havan İlaç firmasını nasıl bir firma olarak görüyorlar? Firmanızı, çalışma ortamı ve kariyer planlaması fırsatları açısından değerlendirir misiniz? 

Firmamızın sektör içerisindeki geçmişten gelen güvenilirliği ve geliştirmiş olduğu yenilikçi ürünler, çalışanlarımızı da olumlu anlamda motive etmektedir. Çalışanlarının gelecekteki kariyerleri firma açısından çok önemsenmektedir. Bu anlamda gelişime açık, yenilikçi ve kariyer planlamasında hep bir adım ötesini düşünen çalışanlarımızın bulunması ve onlarla bu yolda beraber yürümekten keyif aldığımızı söyleyebilirim. 

 • İlaç sektöründe çalışan kadın istihdam modeli hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Şirketinizdeki durum nedir? 

Günümüz iş dünyasında, tabi bu sadece bizim değil tüm sektörler için geçerli olan bir durumdur ki, o da kadın ve erkek ayrımcılığının bulunduğu hiçbir firma veya kuruluşun büyümesi, kurumsallaşması ve markalaşması mümkün değildir. Medeni ve gelişmiş toplum ve kurum olmanın ilk adımı kadınların da artık üretime katılması ve erkeklerle her platformda eşit koşullarda bulunması ile mümkündür. 

 • Şirketinizdeki kariyer basamakları hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Firmamızın, her daim gelişmeyi ve büyümeyi kendine hedef edinmiş olmasından dolayı, bizimle aynı hedefi paylaşan ve mücadele veren her arkadaşımız için, büyüme grafiğimize paralel olarak, kariyer imkanı sunmak temel ilkelerimizdendir. Güncel büyüme hızımız ve gelecekte planladığımız büyümemiz göz önüne alınırsa ve bu amacı gerçekleştirebilirsek, her çalışanımızın hak ettiği her türlü kariyer aşamasını da sunan bir firma olmayı hedefliyoruz. 

 • Firmanıza iş başvurusunda bulunan adayların hangi özelliklere sahip olmasına dikkat ediyorsunuz? İşe alım süreci şirketinizde nasıl uygulanıyor? 

Öncelikle bize başvuruların ulaşmasından sonra özgeçmişler titizlikle incelenir. Sonrasında, uygun bulunan adaylar ile mülakat görüşmelerimiz olmaktadır. Elbette profesyonel  İK  mülakatlarının detaylarının dışında temel olarak samimi, dürüst, özgüveni yüksek, sadakat duygusuna sahip,  kendini iyi ifade edebilen ve hedefleri olan arkadaşlarla çalışmayı tercih ediyoruz. 

 • İlaç sektöründe birçok pozisyon mevcut. Sektörden mezun olan arkadaşların birçoğu ilaç sektöründe görev almak istiyor. Kimya üzerine bölüm bitiren arkadaşlar hangi pozisyonlarda görev alabiliyor ve bu pozisyonlara alırken nelere dikkat ediyorsunuz? 

Öncelikle mezun olan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Önlerinde çok zor bir yol var. Kariyer planlamalarını yapabilmeleri ve uygun yaşam standartlarını yakalayabilmek adına, mesleklerine dair bir iş arama ve bulma süreci ülkemiz için oldukça sıkıntılı. Nacizane tavsiyem öncelikle sevdikleri iş ve sektörle ilgili iş arayışlarında bulunmaları esas olan yaptıkları işte mutlu olmalarıdır. Bu anlamda da kendilerini geliştirmeleri, farklı bakış açılarını yakalayabilmeleri ve yenilikleri takip edebilmeleri gerekmektedir. 

 • İşe alım süreci sonrası şirketinizde eğitimler devam ediyor mu, takım çalışmasının şirketinizdeki önemi nedir? 

İşe alım sonrasında belirli periyodlarda eğitimlerimiz devam etmektedir. Yaptığımız iş bireysel olmadığı için takım çalışması ve çalışanlar arasındaki uyum en önemli konularımızdan biridir. 

 • Şirketinizde staj yapmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir, staja kabul ederken nelere dikkat ediyorsunuz? Öğrenci arkadaşlar hangi konulara hakim olarak size gelmeliler, bu konudaki tavsiyeleriniz nelerdir? 

Firmamızın staj konusunda dönemsel olarak belli sayıda bir kabulü söz konusu. Bize gelecek olan arkadaşlarımızın öncelikle bulunduğumuz sektör ile ilgili bir ön araştırma yapması ve bizde bulunduğu süre içinde kendine neler katabileceğini bilerek gelmesi önemlidir. 

 • Son olarak sektörün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacağını düşündüğünüz tavsiye ve önerileriniz nelerdir? 

OTC ürün grubunda, sektörün büyüme ve gelişmesinin önündeki en büyük sorun toplum sağlığını düşünmeden sadece ticari kar olarak görülerek bilinçsiz ve duyarsız üretilen ürünlerdir. Bu ürünlerin üretilmesinin ve pazarlama mecralarının denetim altına alınması en önemli katkı olacaktır. İllegal olarak üretilen ve denetimsiz reklamları yapılan ve satılan bu ürünlerle ilgili olarak gerekli otokontrol ve denetim mekanizmalarının kurulması ve mücadele edilmesi gerekmektedir. 

Röportaj ve bilgilendirmeler için bana ve firmamıza bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. 

Röportaj için çok teşekkür ediyoruz.

Soruları Hazırlayanlar

Yavuz Selim Kart    Özgenur Geridönmez    Rüya Atlıbatur

1.279 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!