Steroidler Dünya Sağlık Örgütü’nün Onayına Göre Kritik Derecede Kovid-19 Olan Hastaların Ölüm Riskini Azaltıyor!

Steroidler Dünya Sağlık Örgütü’nün Onayına Göre Kritik Derecede Kovid-19 Olan Hastaların Ölüm Riskini Azaltıyor!

Fotoğraf : Deksametazon ve hidrokortizon içeren steroidler Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulunan analizlere göre, şiddetli Kovid-19 hastalarının ölüm ihtimalini azaltıyor.

Bulunan bulgular, klinik tedavi uzmanları tarafından, şiddetli kovid-19 virüsüne sahip hastalara ilaç verilmesi gerektiği yönündeki kanıtları kuvvetlendiriyor.

Birleşik Krallık, Ocak ayında yapılan büyük bir araştırma sonucunda deksametazon içeren steroidlerin kritik derecede Kovid-19 olan hastaların ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Şu an da bulunmuş olan daha fazla kanıt, steroidlerin koronavirüse karşı etkili bir silah olacağını gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) araştırmacıları tarafından 9 Haziran’a kadar, standart bakım veya plasebo ile tedavi edilen ciddi veya kritik derecede Kovid-19 hastaları için yedi tane randomize edilmiş klinik araştırmalardan elde edilen veriler birleştirildi. Araştırmalarda, steroidler hidrokortizon, deksametazon veya metilprednizolon kullanıldı.

Araştırmacılar tarafından 2 Eylül’de  Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’ne (JAMA), klinik çalışmalar başlatıldığında ventilatör kullanan kişilerin, standart bakım veya plasebo tedavisi için yüzde 38 oranla ölüm ihtimaline sahip iken steroid verildiğinde yüzde 30 oranla virüsten ölme ihtimaline sahip olduğu bildirildi. Sonuçlar, ventilatör kullanmayan kritik derecede hasta olan insanlar için daha umut vericiydi: Steroid alan kişilerin ölüm ihtimali yüzde 23 iken plasebo tedavisi veya standart bakım gören kişiler için ölüm ihtimali yüzde 42 olarak saptanmıştır.

Birleştirilmiş analize dahil edilen çalışmaların üçünün sonuçlarından biri olan Fransa’dan hidrokortizon testi, diğeri Brezilya’dan bir deksametazon çalışması ve   uluslararası bir hidrokortizon çalışması da aynı zamanda JAMA’da yayımlanmıştır. DSÖ analizindeki bu ve diğer çalışmalar erken durduruldu çünkü  Birleşik Krallık’ta yapılan çalışmalar bir kere etkili bulunduktan sonra, bazı vakaların steroidlerine devam etmek istemelerine müdahale etmek ve  onları reddetmek etik olmayacaktı.

DSÖ, 2 Eylül’de elde edilen birleştirilmiş analiz sonuçlarını baz alarak, doktorlar tarafından, şiddetli ve kritik derecedeki Kovid-19 hastalarına deksametazon veya hidrokortizon verilmesi, ancak daha hafif geçiren hastalara bunların verilmemesi konusunda tavsiyede bulundu. Hastalığı orta veya hafif geçiren vakalara steroid vermek, hastanın bağışıklık sistemini çok fazla zayıflatabilir ve virüsün hastaya daha fazla zarar vermesine neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Sağlık Enstitüleri ayrıca, fazladan oksijene ihtiyaç duyan veya ventilatör kullanan, hastanede yatan hastalar için de steroid kullanılması gerektiğini önerdi.

Kaynak : sciencenews.org

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: