Daha Temiz, Daha Güvenli ve Hala Enerji Dolu Bir Roket Yakıtı

Daha Temiz, Daha Güvenli ve Hala Enerji Dolu Bir Roket Yakıtı

Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırma, günümüzde yaygın olarak kullanılan hipergolik yakıtlardan çok daha temiz, daha güvenli ve hala aynı derecede etkili bir roket yakıtı üretmenin mümkün olabileceğini gösteriyor. Bu yeni yakıtlar,  metal-organik kafes veya MOF’ler olarak bilinen ve gözenekli katılar sınıfının en yeni malzemelerden biri olan bu malzemenin enerji kilidini açmak için basit kimyasal “tetikleyiciler” kullanıyor. MOF’ler metal iyon kümelerinden ve bağlayıcı olarak adlandırılan organik bir molekülden oluşur.

Uzun süre yörüngede kalan uydular ve uzay istasyonları, enerjisi oldukça yüksek olan hipergolik yakıtlar sayesinde, bir oksitleyici varlığında hemen ateşlenirler (Dünya atmosferinin ötesinde yanmayı destekleyecek oksijen olmadığı için). Halen kullanımda olan hipergolik yakıtlar, azot ve hidrojen atomlarının bir kombinasyonundan oluşan, yüksek derecede toksik ve tehlikeli bir kararsız kimyasal bileşik olan hidrazine bağlıdır. Hidrazin bazlı yakıtlar o kadar kanserojendir ki, onunla birlikte çalışan insanların sanki uzay yolculuğuna hazırlanıyorlarmış gibi uygun giyinmiş halde olması gerekir. Alınan önlemlere rağmen, her yıl havacılık endüstrisi tarafından atmosfere yaklaşık 12.000 ton hidrazin yakıtı atılıyor.

McGill Üniversitesi’nin Kimya bölümünde profesör ve aynı üniversitede eski araştırmacı olan Robin D. Rogers ile birlikte makalenin ortak kıdemli yazarı olan Tomislav Friščić, “Bu, yüksek derecede yanıcı yakıtlar üretmek için yeni ve daha temiz bir yaklaşımdır. Şuanda kullanılmakta olan yakıttan önemli ölçüde daha güvenilir olmakla birlikte, çok hızlı bir tepki vermekte başka bir değişle çok hızlı şekilde yanmaktadır. Bu da roket yakıtında çok önemli bir kalite göstergesidir.

Video: Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırma, günümüzde yaygın olarak kullanılan hipergolik yakıtlardan çok daha temiz, daha güvenli ve hala aynı derecede etkili bir roket yakıtı üretmenin mümkün olabileceğini gösteriyor.

Friščić’in laboratuvarında doktora sonrasında çalışan ve ilk yazar olan Hatem Titi, “Laboratuvarda bu malzemelerle yaptığımız çalışmanın daha erken aşamalarında olmamıza rağmen, bu elde ettiğimiz sonuçlar havacılık ve uzay endüstrisi için yeni, temiz ve yüksek oranda ayarlanabilir hipergolik yakıt sınıfı geliştirme olasılığını ortaya çıkarmıştır” dedi.

Friscis, bu teknolojinin ticarileştirme yönüyle de ilgileniyor ve bunu gerçekleştirmek için laboratuvarında mevcut bir şirket olan McGill ve Acsynam ile birlikte çalışacak.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …