Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne Polimer Beton

yavuz-sultan-selim-koprusu-ne-polimer-beton

Kimya şirketi BASF, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde oluşabilecek korozyon hasarlarına ve kiriş bağlantı detaylarının çok ağır yüklerin aktarımına dayanması için geliştirdiği özel çözümler ile katkı sağladı.

Şirket açıklamasına göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, BASF tarafından geliştirilen MasterFlow Grout’ları üzerine inşa edilirken, MasterProtect ürünleri ile korozyon hasarlarına karşı korunuyor.

Köprü, korozyona sebep olan yüksek klor ataklarına maruz kalıyor. BASF Master Builders Solutions uzmanları tarafından Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne özel olarak geliştirilen çözümler sayesinde köprünün betonarme ayakları MasterProtect 8000 CI (korozyon inhibitörü) ile korunurken, sürekli klor atağına maruz kalacak beton yüzeylerin yapısal onarımı için klor iyon geçirimsizliği düşük MasterEmaco S488 CI ürünü geliştirildi. MasterProtect 8000 CI korozyon koruma sistemi ile köprü elemanlarının planlanan servis ömrü boyunca sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi sağlandı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kritik bağlantı noktalarında BASF’nin Master Builders Solutions markalı MasterFlow 4800 Grout harcı kullanılarak çok ağır yüklere karşı dayanım göstermesi sağlandı. MasterFlow Grout uygulamaları deniz seviyesinden yaklaşık 200 ve 290 metre yüksekliklerde, zorlu hava koşulları etkisi altında gerçekleştirildi.

Köprü yaklaşım viyadüklerinin monte edileceği kritik noktalarda, ultra yüksek dayanımlı MasterEmaco T 1200 PG akışkan tamir harcı kullanılarak imalatın çok hızlı bir şekilde devam etmesi sağlandı. Ayrıca bağlantı yolu üzerinde mastik asfalt uygulaması öncesi betonda kot problemi yaşanan bölümler için de esnek polimer beton dizayn edildi.

BASF Master Builders Solutions beton katkı uzmanları tarafından önerilen çözümler doğrultusunda MasterGlenium 51, MasterCast 125 ve MasterFiber 15 MF ürünleri kullanıldı ve geliştirilen ortak çözümler ile yol proje kotuna getirildi. BASF, MasterProtect, MasterEmaco ve MasterFlow serisi ürünlerinin yanı sıra, MasterGlenium, MasterRoc, MasterCast ve MasterFiber ürünleri ile de Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ihtiyaçlarını karşılayacak doğru çözüm önerilerini sundu.

Kaynak : haber46.com

Okumanızı Öneriyoruz

Araştırmacılar, Bukalemun Derisinden İlham Alarak Esnek, Renk Değiştiren Bir Film Geliştirdi

Bukalemunlar kendilerini kamufle etmek, iletişim kurmak ve sıcaklıklarını düzenlemek için renklerini değiştirebilirler. Bilim insanları, bu …