DDT’nin Yeni Formu Daha Güvenli ve Etkili

DDT’nin Yeni Formu Daha Güvenli ve Etkili

DDT’nin yeni kristallenmiş formu bir grup bilim insanı tarafından keşfedildi. Yeni DDT, diğer böcek ilaçlarına kıyasla daha güvenli ve etkili.

NYU’nun haberine göre, bir grup bilim adamı DDT’nin yeni formunu keşfetti ve bu form, halihazırdaki böcek ilaçlarına göre daha güvenli ve etkili. Bu araştırma Angewandte Chemie derggisinde yayınlandı.

Laboratory Equipment’ın haberine göre, DDT savaş öncesi dönemde yaşayan insanların yaşam şeklini değiştiren pestisit olarak biliniyor. Ürünü kullanan ilk kimyager DDT’nin yalnızca böcekleri öldürmesinden değil,aynı zamanda tifüs ve malarya hastalıklarını da yok etmesinden dolayı Nobel ödülü almıştı.

Buna rağmen, DDT 1972 yılında çevreye olan kötü etkilerinden dolayı Amerika’da yasaklandı. Şimdilerde ise, yeni kristallenmiş formda DDT; keşfedicileri tarafından güvenli bir şekilde tanıtıldı.

Yazar Michael Ward’ın yorumu şu şekilde: “Bulgu çok şaşırtıcı, onlarca yıldır DDT kristallerinin yalnızca bir formda var olduğu düşünülüyordu.” Ward ayrıca DDT’nin yeni keşfinin gelecekte daha güvenli ve etkili bir form bulunmasına kapı açtığının da altını çizdi.

Kristallerin oluşumu, araştırmacı ekip tarafından, kristal formunun oluşumunun gözlemlenmesi yoluyla keşfedildi. Yeni kristalize DDT’nin etkinliğini test etmek ve kanıtlamak için, meyve sinekleri üzerinde test yapıldı.

Yeni DDT, bir objeye sıkıldıktan sonra ölü kristaller oluşturuyor ve meyve sineği tarafından dokunulduğunda, hayatı sonlanıyor.Deney, daha sonra yeni DDT’nin daha küçük miktarlarda dahi etkili olduğunu kanıtladı ve insandaki toksisitenin azaldığını buldu.

Kaynak : sciencetimes.com

Okumanızı Öneriyoruz

Potansiyel Tıbbi Uygulamalar için Geliştirilmiş Küçük Şekil Değiştiren Polimerler

Fotoğraf : CC0 Herkese Açık Alan Caltech’teki mühendisler, ısıya bağlı olarak “şekil hafızası” özelliklerine sahip …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: