Deneme İlacı, Tasarlanmış İnsan Dokularında COVID-19’un Erken Aşamalarını Önemli Ölçüde Engelleyebilir

Deneme İlacı Tasarlanmış İnsan Dokularında COVID 19'un Erken Aşamalarını Önemli Ölçüde EngelleyebilirFotoğraf: Mevcut çalışmada analiz edilen hücre kültürlerinde hrsACE2, koronavirüs yükünü 1.000-5.000 faktör ile inhibe etti

British Columbia Üniversitesi araştırmacısı Dr. Josef Penninger liderliğindeki uluslararası bir ekip, SARS-CoV-2’nin ev sahiplerine bulaşmak için kullandığı hücresel kapıyı etkili bir şekilde engelleyen bir deneme ilacı buldu.

Bugün Cell’de yayınlanan bulgular, 2 Nisan itibariyle 981.000’den fazla kişiyi etkileyen ve dünya çapında 50.000 kişinin hayatını talep eden yeni koronavirüsün erken enfeksiyonunu durdurabilecek bir tedavi olacağını söyledi.

Çalışma, SARS-CoV-2’nin, COVID-19’a neden olan virüs ve hücresel düzeyde etkileşimlerinin yanı sıra virüsün kan damarlarını ve böbrekleri nasıl enfekte edebileceğine dair yeni bilgiler sunuyor.

UBC tıp fakültesinde profesör, Yaşam Bilimleri Enstitüsü direktörü ve Kanada Fonksiyonel Genetikte Kanada 150 Araştırma Koltuğu Penninger, “Sonuçlarının bu olmadığı görülmemiş pandeminin tedavisi için yeni bir ilacın geliştirilmesinde sonuçları nedeni umuyoruz.”

“Bu çalışma, Dr. Ryan Conder’in Vancouver’daki STEMCELL Technologies’deki gastrointestinal grubu dahil akademik araştırmacılar ve şirketler arasındaki inanılmaz işbirliğinden kaynaklanıyor, Nuria Montserrat İspanya, Drs. Toronto’dan Haibo Zhang ve Art Slutsky ve özellikle Ali Mirazimi’nin İsveç’teki bulaşıcı biyoloji ekibi, bu hastalığın patolojisini daha iyi anlamak ve çığır açan terapötik seçenekler sunmak için haftalarca gece gündüz yorulmadan çalışıyor. ”

Hücre zarının yüzeyi üzerindeki bir protein olan ACE2, SARS-CoV-2’nin başak glikoproteini için anahtar reseptör olarak bu salgının merkezinde yer almaktadır. Daha önceki çalışmalarda, Toronto Üniversitesi ve Viyana’daki Moleküler Biyoloji Enstitüsü’ndeki Penninger ve meslektaşları ilk olarak ACE2’yi belirledi ve canlı organizmalarda ACE2’nin 2003 yılında küresel bir tehdit olarak kabul edilen viral solunum hastalığı olan SARS için anahtar reseptör olduğunu buldular. Laboratuvarı ayrıca proteini hem kardiyovasküler hastalığa hem de akciğer yetmezliğine bağlamaya devam etti.

COVID-19 salgını dünya çapında yayılmaya devam ederken, klinik olarak kanıtlanmış bir antiviral tedavinin veya kritik SARS-CoV-2 reseptörü ACE2’yi moleküler düzeyde hedefleyen bir tedavinin olmaması, ciddi COVID-19 vakalarını tedavi etmek için mücadele eden sağlık hizmeti sağlayıcıları için boş bir cephanelik anlamına gelir.

Michael’s Hastanesi Biyomedikal Bilimi Keenan Araştırma ve Toronto Üniversitesi’nde profesörü “Yeni çalışmamız, bir ilacın— çağrılan APN01 (insan rekombinant çözünür anjiyotensin dönüştürücü enzim 2-hrsACE2) —Avrupa biyoteknoloji şirketi Apeiron Biologics tarafından klinik çalışmalarda test edilmek üzere, COVID-19 için antiviral bir tedavi olarak faydalıdır.” diyor.

Mevcut çalışmada analiz edilen hücre kültürlerinde hrsACE2, koronavirüs yükünü 1.000-5.000 faktör ile inhibe etti. İnsan kan damarı ve böbreklerin mühendislik kopyalarında- insan kök hücrelerinden yetiştirilen organoidler – araştırmacılar, virüsün doğrudan bu dokularda kendisini enfekte edip çoğaltabildiğini gösterdi. Bu, hastalığın gelişimi ve ciddi COVID-19 vakalarının organ yetmezliği ve kardiyovasküler hasar kanıtı ile ortaya çıkması hakkında önemli bilgiler sağlar. Klinik derece hrcACE2 ayrıca bu tasarlanmış insan dokularındaki SARS-CoV-2 enfeksiyonunu da azalttı.

“Organoidler kullanmak, diğer hastalıklar için halihazırda kullanılmakta olan veya onaylanmaya yakın olan tedavileri çok hızlı bir şekilde test etmemizi sağlar. Zamanın kısa olduğu bu anlarda, insan organoidleri, insan ortamında yeni bir ilacı test etmek için harcayacağımız zamandan tasarruf sağlıyor, “diyor İspanya Katalonya Biyomühendislik Enstitüsü’nden ICREA profesörü Núria Montserrat.

Penninger, “COVID-19’a neden olan virüs, ilk SARS virüsüne yakın bir kardeştir. Önceki çalışmalarımız, ACE2’yi SARS-CoV-2’nin giriş kapısı olarak hızlı bir şekilde tanımlamaya yardımcı oldu, bu da hastalık hakkında çok şey açıklıyor. Şimdi biliyoruz ki, virüsü yakalayan çözünür bir ACE2 formu gerçekten de virüsün bizi enfekte etmek için alması gereken kapıyı hedefleyen çok rasyonel bir terapi olabilir. Bu korkunç salgın için umut var. ”

Kaynak: medicalxpress.com

472 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!