Birleşmiş Milletler Florlu Kimyasallar Üzerindeki Küresel Eylemi Teşvik Ediyor

Birleşmiş Milletler Florlu Kimyasallar Üzerindeki Küresel Eylemi Teşvik Ediyor

BM, perfluorooktanoik asit (PFOA) ve diğer iki florlu bileşik üzerinde küresel eylem çağrısında bulunuyor. PFOA ve ilgili kimyasallar yıllardır elektrikli ekipman, leke tutmayan tekstil ve yangın söndürme köpüklerinde yaygın bır şekilde kullanılmaktadır.

Organizasyonun kalıcı organik kirleticileri gözden geçirme komitesi, PFOA’nın “insanlara karşı bağışıklık riski” taşıdığı ve yüksek kolesterol, tiroid hastalığı ve kanser gibi bir dizi hastalıkla bağlantılı olduğu konusunda fikir birliği beyanında bulunan Kalıcı Organik Kirleticiler Hakkında Stockholm Sözleşmesi kapsamında gözden geçirme komitesi. Maddenin çevreye zarar vermediği, uzun mesafelerde taşındığı ve besin zincirini tehdit eden hayvanlarda biyolojik olarak parçalandığı sonucuna varmışlardır. Son araştırmalara dayanarak, komite çevrede “güvenli” bir “PFOA” konsantrasyonunun ‘belirlenemeyeceğini” belirtti.

Heyet, tüm kalıcı organik kirleticileri yasaklamayı amaçlayan Stockholm Sözleşmesi’ne imza atan kişilerin PFOA’nın yanı sıra tuzlarının ve ilgili bileşiklerinin üretimini ve kullanımını yasaklamayı düşünmelerini tavsiye etti. Perflorooheksan sülfonik asit için risk yönetimi değerlendirmesi yapmak için önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, özel perflorooktan sülfonik asit (PFOS) uygulamaları için çeşitli ayrılıkların ortadan kaldırılması önerilmiştir.

Uzman heyetin önerileri geçtiğimiz ay İtalya’nın Roma kentinde gerçekleşen bir toplantıda sunuldu ve Mayıs ayında İsviçre’deki Stockholm Sözleşmesi partilerinin bir toplantısında değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

*BM: Birleşmiş milletler

Kaynak : chemistryworld.com

305 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!