Deniz ve Okyanuslarda Plastik Kirliliğine Yeni Çözüm

Deniz ve Okyanuslarda Plastik Kirliliğine Yeni Çözüm

Kompakt bir sistem atık plastikleri yakıtlara dönüştürerek teknelerin okyanusu temizlerken kendi gücünü üretmesine imkan verir.

Emekli bir araştırmacı kimyager, katalizörlü bir piroliz reaksiyonu ile atılan plastikleri doğrudan benzin ve dizel yakıtlara dönüştüren küçük, taşınabilir bir reaktör geliştirdi. Fikir, toplanan plastik atıkları doğrudan yük gemilerinin kendi tanklarına giden yakıta dönüştürmesine imkan sağlayan bu teknolojiyi gemi üzerinde kullanılabilmesine imkan tanır.

Resmi olarak BASF’tan Swaminathan Ramesh tarafından geliştirilen teknoloji, gözenekli bir destek malzemesinde depolanan, kontrollü bir piroliz reaksiyonu ile birleştirildiğinde polietilen, polipropilen ve polistrenlerden daha fazla saflaştırma işlemi gerektirmeyen yüksek verimli yakıt üretebilen bir metalosen katalizörüdür. Çalışmalarını San Francisco’daki American Chemical Society’nin Bahar 2017 kongresinde sunan Ramesh, “Onları ayırmak zorunda değilsiniz, hepsi aynı hazneye gidebilir” dedi. ”Bu reaksiyon çok etkili -% 90 ila% 95 verim elde ediyoruz.”

Ramesh, reaktörün kendisinin sürekli olarak plastik beslediğini, plastikler reaktöre girdiğinde doğru sıcaklığa ulaşması için ısıtıldığını ve nihai ürünün hemen alındığını söyledi. Ramesh, “Günde 24 saat çalıştırabilirsiniz ve yalnızca küçük bir alan kaplar” dedi. ‘’10 pound plastik, (plastiğin ne kadar saf olduğuna bağlı olarak) size bir galon yakıt verecektir.’’

Ramesh, bu plastik-yakıt dönüşüm sistemini oluşturmak için kâr amacı gütmeden deniz plastik kirliliğini gidermek için çalışan Kaliforniya merkezli Clean Oceans International’ın kurucusu ve yöneticisi olan, aynı zamanda uzun zamandır yelkenli kaptanlığı yapan James Holm ile ortak çalıştı.

Holm, “Ticari deniz taşımacılığı plastiklerini geri dönüştüren bir yönteme sahip olmadığı için bu onlar için ideal olabilir” dedi. Ayrıca, geri dönüştürülmek üzere plastik atıkların çeşitli yerlerde toplanmasından kurtaracağı için tesis topluluklarının bu tür teknolojilerden büyük fayda sağlayacağını belirtmiştir. Holm, “Kırk yıl boyunca okyanusun sağlığında sürekli bir düşüş olduğunu, en önemlisi de plastik sorununu gördüm” dedi. ‘’Yeterince büyük miktarlarda plastik bulup toplarsak, bununla pratik bir şey yapmak için bir seçenek istedik. Sadece bir çöp sahasına gömmek doğru bir çözüm gibi gözükmedi.’’ Şu anda milyarlarca pound plastik atığın dünyanın okyanuslarına karıştığı tahmin edilmektedir.

Holm mevcut plastik-yakıt dönüşüm teknolojilerini incelediğinde, bu sistemlerin tekneyle uzak bölgelere seyahat etme amaçları doğrultusunda çalışamayacak kadar büyük olduğunu keşfetti. Holm, “Bizimle bir gemide seyahat etmeye yetecek küçük bir şey istedik” dedi.

Birkaç yıl içinde Ramesh’in plastikten yakıta dönüştürme sisteminin gemilerde işletimde olacağı umut ediliyor. Ramesh ve Holm teknolojinin, geri dönüştürülemeyen plastik atığın toplanıp araçlarda kullanılmak üzere dizel yakıt üretmeye yardım edip etmeyeceğini görmek üzere Santa Cruz, California kent yönetimi için bir ispat projesi başlatacak.

Bir sonraki adım ölçeklendirmeyi içeriyor. Ramesh, halihazırda, günde 2.000 lbs (pound) hatta günde 10.000 lbs yakıt üretebilen yeni nesil makineleri inşa etmeyi planlıyor. ‘’Yaklaşık 1.5 milyon dolara mâl oluyor, ancak bugünün düşük benzin ve dizel fiyatlarında bile, 15 ya da 18 ay içinde paranızı geri alacaksınız’’ şeklinde açıklıyor.

Kaynak: chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Şeffaf Güneş Pili ile Geleceğin Camları Nasıl Enerji Üretecek ?

Paris iklim anlaşmasından 5 yıl sonra,tüm gözler dünyanın karbonsuz bir geleceğe giden yolda ilerlemesine odaklandı.Bu …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: