Yeni Antibiyotikler 2023’te Piyasaya Sürülecek

Yeni Antibiyotikler 2023’te Piyasaya Sürülecek

Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin de desteğiyle üzerinde çalışılan yeni antibiyotiklerin, 2023 yılından itibaren piyasaya sürülmesi planlanıyor.

FARKLI alanlarda kullanılmak amacıyla başlatılan çalışmalar arasında yeni doğan ölümlerinin önüne geçilmesini sağlayacak antibiyotiğin geliştirilmesi de var. Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe, “Daha etkili antibiyotiklere ihtiyaç duyulmasına rağmen uzun süredir piyasaya yeni antibiyotikler sürülmedi” dedi. Gröhe, Hamburg’da Başbakan Angela Merkel’in başkanlığında temmuz ayında yapılan G20 Zirvesi’nde alınan karar gereği yeni antibiyotik üretimi için çalışmalara başlandığını da hatırlattı.

Çalışma 7 Yıl Sürecek

Almanya’yla birlikte Hollanda, İsviçre ve İngiltere de çalışmalara destek veriyor. Basın toplantısında Hollanda, İngiltere ve İsviçre’nin Berlin Büyükelçileri de birer konuşma yaptı. Federal Bilim ve Araştırma Bakanlığı Müsteşarı Georg Schütte ise dünya genelinde yılda 240 bin yeni doğan bebeğin enfeksiyon yüzünden öldüğünü ve piyasada var olan antibiyotiklerin bu ölümleri engellemeye yetmediğine dikkati çekti. Schütte, “Başlatılan araştırmalar sonucu üretilecek antibiyotikler yeni doğan bebek ölümlerinin de önüne geçecektir” dedi.
Yaklaşık yüz bilim adamının yedi yıl boyunca üzerinde çalışacağı antibiyotik geliştirme programının maliyetinin 96 milyon 100 bin euroyu bulması bekleniyor.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Atık Plastiği Daha Saf Kaliteli Malzemelere Dönüştürmek: Kimyasal Geri Dönüşümün Geleceği

Birleşik Krallık hükümeti kısa süre önce, düşük kaliteli plastik atıklardan saf kalitede malzemeler üretmek için …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: