Deniz Sümüklüböceğinin Kopuk Kafası Etrafta Dolaşarak Kendine Yepyeni Bir Vücut Oluşturabilir

Deniz Sümüklüböceğinin Kopuk Kafası Etrafta Dolaşarak Kendine Yepyeni Bir Vücut OluşturabilirFotoğraf: Deniz salyangozunun (Elysia cf. marginata) başı kopup vücuttan ayrıldıktan bir gün sonra hala yaşayan yaprak şeklindeki gövdesiyle kayar. Hayvanın ağırlığının yüzde 80’ini oluşturan bu vücut şanssızdır çünkü yeni bir vücut geliştirerek hayatta kalan kafadır.

Vücudunuzun boyundan aşağısı kaybetmek, hayatın can sıkıcı, ancak geçici aksiliklerinden yalnızca biri olabilir (en azından iki tür dalgalanan, yeşil renkli deniz sümüklü böcekleri için).

Genç Elysia’nın başkanları cf. Japonya’daki Nara Kadın Üniversitesi’ndeki ekolojistlere göre, marginata deniz sümüklü böcekleri kendilerini vücutlarından kurtarabilir ve yeni bir vücut geliştirirken etrafta sürünmeye devam edebilir. Sayaka Mitoh ve Yoichi Yusa, 8 Mart’ta Current Biology’de deniz sümüklü böceklerinden ayrılan kafalar yosunları birkaç saat içinde kemirmeye başlar ve  yaklaşık 20 gün içinde, izledikleri genç deniz sümüklü böceklerinin üçte biri bedenlerini, yüreğini ve tamamını büyütmüş olduğu görülmüştür.

Yusa, “bildiğimiz kadarıyla” herhangi bir deniz salyangozunda böylesine dramatik bir “tüm vücut” yenilenmesi ilk kez rapor edildiğini söylüyor.

Deniz Sümüklüböceğinin Kopuk Kafası Etrafta Dolaşarak Kendine Yepyeni Bir Vücut OluşturabilirFotoğraf: Kafasını vücudundan ayırdıktan sonra (en sol, ok kalbi işaret eder), birkaç saat sürebilen bir işlem, bir Elysia cf. marginata deniz salyangozu yavaş yavaş yepyeni bir vücut geliştirir. 7. günde (soldan ikinci), kalp yenilenmeye başlamıştır. Vücudun geri kalanı, rejenerasyon tamamlanana kadar (22. gün, en sağda) kıyafeti takip eder (14. gün, sağdan ikinci).

Diğer canlılar da yenilenebilir. Yusa, bir anlamda, biyoloji öğrencilerinin rejenerasyonu incelemek için kestikleri küçük şaşı gözlü yassı kurtlar daha iyi rejene oluyor diyor. Birden fazla kesilmiş parçadan tüm vücudu yenileyebilirler ama yine de vücut planları daha basit ve kalpleri yoktur.

Ascidiacea adı verilen bir grup, tüm vücut rejeneratörlerinin en karmaşığı olarak kabul edilebilir. Ancak Ascidiacea’ların da bir kalbi yok. Ve omurgalı yenileyiciler, bir yırtıcının çenesinde kalan kuyruğu yeniden büyüten semenderler gibi, kesik bir kafadan tüm vücudu yeniden büyütmezler.

Mitoh ilk olarak laboratuvardaki bazı Elysia sümüklüböceklerinde deniz sümüklüböceklerinin aşırı yenilenmesini tesadüfen fark etti. Yusa, “Başın süründüğünü görünce gerçekten şaşırdık”, diyor.

Elysia türlerinin hangileri sürünen kafalara dönüşebilir henüz belli değil. Portekiz’deki Aveiro Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Sónia Cruz, diğer iki Elysia türüyle çalışıyor ancak böyle bir şey görmedi yine de sistematik testler yapmadığı konusunda uyarıyor.

Bir deniz sümüklüböceğinin başının vücudundan ayrılması birkaç saat sürebilir, bu nedenle Mitoh ve Yusa, yırtıcıların saldırısında yardımcı olduğundan şüphe eder. Bunun yerine, çıkarılabilir bir vücut, deniz sümüklü böceğine parazitlerle başa çıkmanın sert ama etkili bir yolunu verebilir. Bir grup doğada yakalanmış E. atroviridis deniz sümüklüböceklerinde, vücutlarını atan birkaç kişi kopepodlar tarafından parazitleştirildi. Vücudunun parçalarını kaybedenler de öyle oldu, bazıları da yeniden büyüdü.

Araştırmacılar yakından incelendiğinde, deniz sümüklü böceklerinin baş bölgesinin arkasında kırılma bölgesi olarak işlev gören hafif bir oluğa sahip olduğunu buldular. Geride kalan bedenler günlerce hatta aylarca kendi başına hareket edebilir. Ancak terk edilmiş bir vücut, başını yeniden büyütmez. Yaprak şeklindeki kalıntı bunun yerine solgun ve zayıf bir hal alır ve sonunda ölür.

Araştırmacılar, Elysia sümüklü böceklerinin böylesine aşırı büyümeyi yönetmesine yardımcı olabilecek şeyin bitkilerden kloroplast adı verilen minik yeşil güneş ışığını hapseden enerji fabrikalarını çalma yetenekleridir. Çok genç sümüklü böceklerde kloroplast yoktur. Yusa, “Deniz yosununun hücre duvarlarını delmeleri ve içindekileri almaları gerekiyor” diyor. Beslenen sümüklü böcekler kloroplastları haftalarca veya aylarca canlı tutabilir.

Biyologlar, yağmalanan kloroplastların onu alanlar için güzel, yeşil bir renk vermesinin yanı sıra ne yaptığını tartışıyorlar. Ancak Yusa, yağmalanmış kloroplastları gelişmiş üreme gibi önemli konularla ilişkilendirdi. Kloroplastlar güzellikten daha fazlasıysa, belki de bu enerji artışı, kesik bir kafanın (daha fazla) öne geçmesi için gereken şeydir.

Kaynak: sciencenews.org

360 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!