Deniz Suyundaki Hidrojen Sülfürden Elektroliz Yöntemiyle Hidrojen Üretimi Projesine Tübitak’tan Davet

deniz suyundaki hidrojen sulfurden elektroliz yontemiyle hidrojen uretimi projesine tubitak tan davet

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencisine TÜBİTAK’tan davet.

KARAMANOĞLU Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi Erhan Demircioğlu, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Başkanlığı tarafından Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik yarışmasında finale davet edildi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmaya toplam 508 proje başvurusu yapılırken ön değerlendirmeler sonucunda 135 proje finalde sergilenmeye değer bulundu. Demircioğlu’nun beş yıldır üzerinde çalıştığı ‘Deniz Suyundaki Hidrojen Sülfürden Elektroliz Yöntemiyle Hidrojen Üretimi’ isimli çalışması da finale davet edilen projeler arasında yerini aldı.  Projesinin TÜBİTAK tarafından sergilenmeye layık görülmesinin kendisini mutlu ettiğini ve onurlandırdığını söyleyen Erhan Demircioğlu, ”Pek çok ülke, hidrojen enerjisine geçiş için teknoloji geliştirmekte ve bununla ilgili çalışmalar yürütmektedir. Literatürde en basit hidrojen üretimi suyun elektrolizi olarak geçmektedir fakat sudan hidrojen üretmek çok fazla enerji gerektiren ve pahalı bir işlem olduğu için yatırımlarda geri kalmaktadır. Sunmuş olduğum projemde hidrojen üretimine alternatif bir çözüm olarak deniz suyunun içerisindeki çözünmüş formdaki hidrojen sülfürün elektroliz edilmesi önerilmektedir. Hidrojen sülfürden hidrojen eldesi suya göre çok daha karlı bir işlemdir. Çünkü moleküldeki hidrojen ve kükürt arasındaki bağ, su molekülündeki hidrojen ve oksijen arasındaki bağa oranla daha zayıftır. Dolayısıyla daha az enerji ile hidrojen üretmek mümkündür.” dedi.

Demircioğlu, ”Projemde Karadeniz’in 200 metre altında 50 metre kalınlığındaki tabakada günümüz şartlarında 1.469 milyon ton hidrojen sülfür rezervi bulunduğundan yola çıkarak bu rezervin ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması adına bir araştırma yaptım. Çalışmada hidrojen sülfürün deniz suyundan ayrılması, elektrolizi ve elektrolizinden oluşan hidrojen gazının doğal gaza alternatif olarak evlerde kullanımına yönelik olmak üzere üç aşamada teknoloji geliştirildi. Bu projenin hayata geçirilmesiyle Türkiye’nin yüzde 74,9’luk enerjide dışa bağımlılığı, kurulacak olan bir hidrojen enerji santrali ile ilk aşamada azalacak ve sonraki aşamada da ülkemiz tamamen kendi enerjisini kendisi üreten bir ülke haline dönüşecek.”

Kaynak : hurriyet.com.tr

1.212 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!