Bingöl Lavanta Yağı İle Kozmetik Pazarına Açılıyor

bingol lavanta yagi ile kozmetik pazarina aciliyor

Bingöllüler’in yeni planı heyecanlandırdı. Lavanta yağı ile dünya parfüm ve kozmetik pazarına açılmayı hedefleyen Londra’da yaşayan iş kadını Dicle Sevim Sertkaya çalışmalara başladı.

Sertkaya’nın projesi 4 Ekim günü hayata geçti ve 4 bin lavanta fidesi şimdiden dikildi bile.

Bingöllüler’in yeni planı heyecanlandırdı. Lavanta yağı ile dünya parfüm ve kozmetik pazarına açılmayı hedefleyen
Londra’da yaşayan iş kadını Dicle Sevim Sertkaya çalışmalara başladı. Sertkaya’nın projesi 4 Ekim günü hayata geçti ve 4 bin lavanta fidesi şimdiden dikildi bile.

Sertkaya’nın önderliğinde hayata geçirilen proje bölge halkının kaderini değiştirmeye aday görünüyor. Karer – Bingöl Lavanta Projesinin ilk adımı 4 Ekim’de atıldı. Deneme üretimi için 3 dönümlük araziye 4 bin lavanta fidesi dikildi.

Ağustos’ta yapılacak hasadın arkasından yağın kalitesi analiz edilecek. Kurulacak lavanta yağı damıtma tesisinde, bölgeden elde edilecek ürünün işleneceğini açıklayan Sertkaya, “Karer Baba Dağı’nın eteklerine kurulmuş günden güne göçle nüfusu azalan, yoksul bir bölge. Lavanta projesi ile yoksul ama güzel coğrafyamızın çehresini ve kaderini değiştireceğimizi umuyorum. Tıbbi ve aramotik bitkiler grubundan olan lavantayı organik olarak üreteceğiz. Bunun da en önemli çarpan etkilerinden biri arıcılıkta görülecek. Üretilen balın kalitesini artıracağı gibi arıcılığı da teşvik edecek. Elbette bütün olumlu gelişmeler istihdam da yaratacaktır. Lavanta şimdiden bölge halkı için umut ışığı oldu. Sadece bölgemizde değil çevre illerde de yayılacağını düşünüyorum. Türkiye’nin de Fransa ve Bulgaristan gibi lavanta cenneti olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bir gün dünya parfüm ve kozmetik pazarında söz sahibi olmaması için de bir neden yok.” dedi.

Lavanta’nın dünya kozmetik ve ilaç sanayisine pazarında yerinin oluşu projeye olan ilgiyi artıracağa benziyor.

Kaynak : turkyurdu.com

623 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!