Deniz Tabanındaki Abiyotik Organik Moleküller Nasıl Oluşur?

Deniz Tabanındaki Abiyotik Organik Moleküller Nasıl Oluşur?

Birçoğumuza göre deniz tabanı çok üretken olmayabilir,  ancak Houston Üniversitesi’nde deneysel bir jeokimyacı olan Qi Fu için deniz tabanını yeni hayatlarla dolu bir yer olarak görüyor.

Deniz tabanı hidrotermal  menfezler (havalandırmalar), volkanik kayalar tarafından ısıtılan sıvıları serbest bırakan deniz tabanındaki fissürler (yarık)  bakımından zengindir, ancak burada oluşan organik bileşiklerin nasıl oluştuğunu bugünkü bilim açıklayamamaktadır. Bu konu üzerine çalışmalar yapmak üzere  UH Doğa Bilimleri ve Matematik  Fakültesi Dünya ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’nden Yardımcı Profesör olan Fu,  Ulusal Bilim Vakfı’ndan(NSF)  organik bileşiklerin deniz tabanındaki hidrotermal ortamlarda nasıl oluştuğunu araştırmak için beş yıllık 516.575 $ ‘lık Kariyer Ödülü aldı .

Bilim adamları önemli mikrobik topluluklardan karbon  bulunduran akışkan ve gazların (metan ve diğer organik bileşikler) genellikle hidotermal menfezlerde bulunduğunu biliyordu. Fu,  orası çöl değil deniz tabanı, orada araştırılacak çok şey var . Öncelikle oradaki bileşiklerin nasıl oluştuğunu anlamak, en temel biçimlerde oradaki  yaşam hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek için çok önemli bir adımdır dedi. Ve yaşamın kökeni deniz tabanında başlamış olabilir diye ekledi.

Fakat araştırmacıların doğal sistemlerde gözlemleyebilecekleri mikroorganizmalar ile  laboratuarortamında çoğaltıp gözlemleyebildiklerini karşılaştırdıklarında  araların bir boşluk oluştuğu görülüyor.Fu çalışmaları ile bu boşluğu kapatacak nitelikte bir köprü kurmak istiyor. Bu araşırma, deniz tabanındaki hidrotermal deliklerin koşullarını – sıcaklık, basınç, kimyasal bileşim ve diğer değişkenler – taklit etmek ve inorganik bileşenlerden organik bileşikler sentezleme gibi çalışmaları içeriyor. Fu’ya yaptığı bu çalışmalarda Minnesota Üniversitesi’nden deniz jeokimyacısı William Seyfried Jr. ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde izotop jeokimyacısı olan Shuhei Ono  eşlik ediyor.

Bu çalışmaya maddi destek sağlayan NSF Kariyer Ödülleri, öğretmen ve bilim adamlarını  örnek alan umut vadeden genç öğretim üyelerine verilir. Ödülü bilim ve teknolojinin gelişmesi için yapacakları çalışmalarda kullanabilirler.Fu,bu çalışma kapsamında Yates Lisesi’ndeki öğrencilerle ve diğer Houston Bağımsız Okul Bölgesi’ndeki öğrencilerle birlikte çalışarak okullarda mini dersler veriyor ve öğrencileri UH kampüsüne getirerek Dünya ve Atmosfer Bilimleri laboratuvarlarını geziyor ve onların üniversite hakkında bilgi edinmelerine yardımcı oluyor.

Kaynak: chemeurope.com

2.224 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!