İş kadınından Elazığ’a çimento fabrikası

is-kadinindan-elazıg-a-cimento-fabrikasi

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Açık, memleketine 500 kişinin istihdam edilebileceği çimento fabrikası yaptıracak

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Yasemin Açık, memleketi Elazığ’a 500 kişinin istihdam edilmesini hedeflediği bir çimento fabrikası yaptırıyor.

Açık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı şirketin, Baskil ilçesine bağlı Pınarlı köyünde, 800 dönüm alanda yapımına başladığı fabrikanın inşaatı sürüyor.

Gazetecilere fabrika inşaatını gezdiren şirketin Genel Koordinatör Yardımcısı Mehmet Ali Baysal, 14 ay önce yapımına başlanan fabrikanın bölgesel kalkınmaya, yeni yatırımlara ve işsizliğin azaltılmasına önemli katkı sağlayacağını anlattı.

Fabrikanın Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illere hitap edebilecek konumda olduğunu belirten Baysal, fabrikanın, cumhuriyet tarihinde özel sektörün bölgede yaptırdığı en büyük ve en çevreci yatırım olacağını iddia etti.

Baysal, yerel kalkınma, bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması ve toplumsal barışın sağlanmasında iş olanaklarının ve istihdamın arttırılmasının büyük rolü olduğuna dikkati çekerek, “Günde 7 bin 500 ton çimento üretecek fabrikada 500 kişi istihdam edilecek. Burası yaklaşık 2 bin kişiye ekmek kapısı olacak. Tedarikçilerle birlikte düşünüldüğünde bu sayı 10 bine yaklaşacak. Bu nedenle yatırımımız bölgede ve ilimizde işsizliğin azaltılmasına önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Baysal, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Açık’ın, kadının iş dünyasında daha fazla ve etkin bir şekilde yer almasını önemsediğini ve Elazığ’a yaptırmakta olduğu çimento fabrikasını, bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünü belirtti.

Fabrika inşaatında yurtiçinden ve dışından 30 mühendis ve 610 işçinin çalıştığını ifade eden Baysal, bu sayının ilerleyen günlerde artacağını kaydetti.

Baysal, fabrikanın yılın sonunda üretime başlayacağını söyledi.

Kaynak : dunya.com

67 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!