DSİ’den İzmir’e ‘Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’

DSİ'den İzmir'e 'Yapı Malzemeleri Laboratuvarı'

İZMİR’de bulunan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, projelerinde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara yüzde yüz uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla bünyesinde, ‘yapı malzemeleri laboratuvarı’ kurdu. 3 milyon liraya mal olan İzmir’deki laboratuvarın, yakın bölge müdürlüklerine de hizmet vereceği belirtildi.

DSİ Genel Müdürlüğü bünyesindeki üçüncü yapı malzemeleri laboratuvarı, Ankara ve Trabzon’un ardından; DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nce İzmir’de açıldı. 3 milyon liraya mal olan tesisin açılış kurdelesini DSİ 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk çalışanlarla birlikte keserken; laboratuvarda 115 deneyin yapılacağı açıklandı. Tesisi gezip; test cihazlarını tek tek inceleyen Hayati Çelenk, “Tüm projelerimiz de kalite zaten esastı. Kullanılan demirden çimentoya, betondan plastik ürünlere kadar her şeyin uluslararası standartlarda olmasına özen gösteriyorduk. Artık vakit kaybı olmadan tüm testleri kendi bünyemizde yapabileceğiz. Bu özel tesisin İzmir’e kazandırılmasında katkısı olan başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ve DSİ Genel Müdürümüz Murat Acu’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Çelenk; kurulan laboratuvarı en kısa sürede akredite edeceklerini ifade ederken; yakın bölge müdürlüklerine de hizmet vereceklerini söyledi.

2 mühendis ve 3 laborantın çalışacağı DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Yapı Malzemelere Laboratuvarı’nda; metalik malzemeler, CTP borular, polimer bitümlü örtüler, lastik ve plastik dilatasyon malzemeler, geosentetik kil bariyerler ve polietilen boru malzemeler üzerinde kalite deneyleri yapılabilecek.

DSİ Genel Müdürlüğü İzmir’in ardından Urfa, Afyonkarahisar ve Konya da da Yapı Malzemeleri Laboratuvarı kurmayı hedefliyor.

Kaynak : hurriyet.com.tr

354 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!