dunya-ilac-devinden-turkiye-ye-dev-yatirim

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden Novartis, en çok sattığı sıtma ilacının dünya üretim merkezi olarak Türkiye’yi seçti. Dünya CEO’su Joe Jimenez, “Sıtma ilacını Kurtköy’de üretip dünyaya ihraç edeceğiz” dedi.

Net satışlarda 58 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan Novartis, en çok sattığı ilacının dünya üretim merkezi olarak Türkiye’yi seçti. Novartis Group’un dünya CEO’su Joe Jimenez, Türkiye’nin Novartis için önemli üretim üslerinden biri olduğunu belirtti ve ekledi: “Kurtköy’deki üretim tesisine yatırım yapıyoruz. En çok sattığımız ürün olan sıtma ilacını dünyada sadece Kurtköy’de üretip ihraç edeceğiz. Mayısta paketleme başladı. Kasımda ilaç üretimi başladı” dedi.

5 yılda 15 lansman

Türkiye ilaç ihracatının yüzde 18’ini yaptıklarını belirten Jimenez, bu yeni yatırımla 150 milyon dolarlık ilave bir ihracat yapmış olacaklarını kaydetti. Şirketin Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman ise “Dünyadaki sıtma ilacının merkezi Türkiye olacak. Yeni ürünlerle de geliştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde 15 yeni ilaç lansmanı yapmayı planlıyoruz. Kurtköy küresel üretim tesislerinden biri haline geldi” dedi. Türkiye’de 60’ncı yılı kutladıklarını da belirten Berkman, Novartis’in 6 faaliyet alanından 3’e ineceği yeniden yapılanmasında görev almak üzere bugünden itibaren İsviçre Basel’de görev yapmaya başlayacak.

Türkiye’ye Ar-Ge yatırımına devam

Türkiye’deki teşvikleri inceleme şansı bulamadığını ancak bakacaklarını belirten Jimenez, “Türkiye’de Ar-Ge’de birinciliğimiz var ama yeterli değil. Türkiye’de 100 klinik çalışmamız, 80 milyon dolarlık bir yatırımı bulunuyor. Toplam Ar-Ge’nin yüzde 25’ini tek başına yapıyoruz. Ancak yeterli değil. Şu ana kadar Faz 3 ve Faz 4 çalışmaları vardı. Ancak Faz 2 çalışmaları da başlıyor” dedi. Novartis’te global olarak yeniden yapılanma süreci başlattıklarını ve bu çerçevede cironun yüzde 10’unu oluşturan üç şirketi sattıklarını belirten Jimenez, “Amacımız büyük olduğumuz, daha da büyüyeceğimiz işlere odaklanmaktı. Bu süreçte Türkiye’nin önceliği de artacak. Birleşme ve satın alma konusunda odaklandığımız firmalar var. Şu anda isim veremiyorum. Ama ilaç hammaddesi üreten ve spesifik alanda ilaç üretimi yapan firmalar ile ilgileniyoruz” diye konuştu.

Frank kararı Novartis’i de etkiledi

Geçtiğimiz ay İsviçre Merkez Bankası’nın minimum kur uygulamasını bitirerek Frank’ın euro ve dolar karşısında değer kazanmasının önünü açması İsviçre firmalarını da vurdu. İsviçre Basel merkezli Novartis’in bu karar sonrası nasıl etkilendiği ile ilgili Jimenez şunları söyledi: “Kârda önümüzdeki yılda bir düşüş bekliyoruz. Yatırımcılarımız için planım şirketin organik yapısına odaklanmalarını sağlamak olacak. İki adet çok önemli ilaç lansmanı gerçekleştireceğiz.”

Kaynak : kanalahaber.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.