Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 Koronavirüsün Yayılma Hızını Hafife Alıyor

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 Koronavirüsün Yayılma Hızını Hafife Alıyor

Fotoğraf: ABD’de bir hastadan izole edilen ve laboratuvarda kültürlenen hücrelerin (pembe) yüzeyinde 2019-nCoV ve SARS-CoV-2 olarak da bilinen COVID-19 virüsününün (sarı) SEM görüntüleri.

İsveç, Almanya ve Çin’den bir araştırma ekibi COVID-19 koronavirüsünün ortalama üreme sayısının (R0) 1.4 ile 2.5 arasında olduğunu tahmin eden WHO’nun aksine 3.28 olduğunu ve virüsün yayılma hızının hafife alındığını belirtti.

R0, virüs bulaşabilirliğinin bir göstergesi olup bir popülasyonda enfekte olmuş bir kişi tarafından üretilen ortalama yeni enfeksiyon sayısını temsil eder.

Temel üreme sayısı, bulaşıcı hastalık epidemiyolojisinde bulaşıcı bir ajanın yayılma riskini gösteren bir kavramdır.

WHO, COVID-19 koronavirüsünün R0 değerinin 1.4 ila 2.5 arasında olduğunu tahmin ediyor.

İsveç’te bulunan Umeå Üniversitesi’nden Profesör Joacim Rocklöv, “Veri analizimiz koronavirüsün en az SARS virüsü kadar bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Tahminlerimiz durumun ciddiyeti hakkında çok şey söylüyor.” dedi.

Profesör Rocklöv ve meslektaşları, Çin ve deniz aşırı ülkelerden COVID-19 için temel üreme sayısını tahmin eden on iki yeni çalışma incelediler.

Rocklöv, “Çalışmalar, Çin nüfusunda görülen vakaları temel alarak istatistiksel ve matematiksel yöntemlere dayalı büyüme oranı tahminlerinden oluşuyordu.” dedi.

“Koronavirüs üzerine eski çalışmalar nispeten düşük bulaşıcılık gösteriyordu fakat son çalışmalarda R0 değeri hızla yükselerek 2-3 arasında bir değer aldı.”

Çalışmada ortalama üreme sayısı 3.28, medyan 2.79 olarak hesaplandı ve bu Dünya Sağlık Örgütü’nün 1.4-2.5 arası tahmininden önemli ölçüde daha yüksek.

Profesör Rocklöv, “COVID-19 salgınının gelişimine bakıldığında güncel durum hesaplamalarımızla örtüşüyor, hatta maksimum tahminimizi bile geçmiş durumda.” dedi.

“Virüsün yayılmasını kontrol etmeye yönelik müdahalelere rağmen koronavirüs şu anki verilere göre SARS’tan çok daha fazla yayılmış durumda.”

Makale, Journal of Travel Medicine dergisinde yayınlandı.

Kaynak: sci-news.com

125 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!