Kimya Profesörü Tekstil Çözümleri İçin Walmart Hibesini Kazandı

Kimya profesörü Yuyu Sun daha iyi tekstil boyaları üretmek için nanoteknolojiyi kullanıyor.

Kimya profesörü Yuyu Sun, boya ürünleri için daha temiz bir teknoloji geliştirmek için Walmart Foundation’dan 3 yıllık, $490.000 hibe kazandı.

Hibe, ABD’de imalat ürünlerinin maliyetlerini düşüren araştırmayı destekleyen “Walmart U.S İmalat İnovasyon Fonu” ile ödüllendirilen 6 taneden birisidir. Bu yılki tüm hibeler tekstil üretimini daha efektif ve çevresel olarak daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını içermektedir.

Hibe, Sun’ın çevre dostu boyalar geliştirmek için nanoteknoloji kullanımı konusunda daha derin araştırma yapmasına yardımcı olacak. Sun, araştırmasında daha fazla mezun öğrenciye yer verecek bu desteği memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Sun, “Bu, öğrencilerin derslerinde ne öğrendiklerini uygulamaları ve gerçek problemleri çözmeleri açısından iyi bir fırsattır.” dedi.

Geleneksel tekstil imalatında, boyanın bir kısmının ürünle iç içe olmasına, boyanın çoğunun çözeltinin içinde ve sonraki yıkamalarda kalmasına ve boyanın atık su kaynağından arıtılmasının zor olmasına rağmen, ürünün çoğu ürün boya içeren bir çözeltiye daldırılır.

Sun, boya hareketlerinin manyetik alanlarla kontrol edilebilmesi için yaygın boya türlerini modifiye etmek için nanoteknolojiyi kullanıyor. Fikir şu : İmalatçılar, boyaları ürünlere daha etkili bir şekilde nüfuz ettirmek için mıknatısları kullanabilirler ve sonra kalan boyanın çoğunu atık sudan mıknatısların yardımıyla kolayca çıkarabilirler.

Sun en yaygın kullanılan boya türlerinden ikisiyle – polyester ürünlerde kullanılan dispers boyalar ve pamuk için kullanılan reaktif boyalar- halihazırda bir başarıya ulaşmış durumda. Sun bu teknoloji için bekleyen bir patente sahip.

Lowell’in yükselen ABD tekstil sanayiinde öncü bir merkezde olduğu 1800’lerde, imalathaneler Merrimack ve Concord nehirlerine milyonlarca galon ağartıcı ve boya akıtıyorlardı. Lowell’ın imalathanelerinin çoğu 1900’lerin ortalarına kadar kapandı ve sanayi pamuk yetiştiren Doğu’ya kaydı. Atık su tahliyesini sıkı bir şekilde denetleyen 1972 Temiz Su Hareketinin geçişi, sonunda çoğu tekstil fabrikasını esnek çevresel kanunlardan dolayı iş yapmanın daha kolay olduğu diğer ülkelere gönderdi.

Geçenki araştırması anti-mikrobik ürünler, boyalar, dental tubing ve protezler gibi sonuçlar veren Sun, daha güvenli, daha temiz, daha az maliyetli boyalar üreterek bu trendi tersine çevirmeyi umud ediyor. Kendisi 1895’te teknisyen, idareci ve mühendisleri eğitmek amacıyla 1895’te kurulan Lowell Tekstil Okulu’yla ortaya çıkan UMass Lowell’daki köklü geleneğin bir parçası.

Sun, “Profesörler olarak sadece araştırma yapmak ve öğretmek değil, aynı zamanda halka geniş anlamda hizmet etmeliyiz.” diyor. “Bu ürün öğrencileri eğitmek için güzel bir fırsat sağlayacak. Aynı zamanda, eğer başarılı olursak, bu teknoloji kirliliği azaltmaya ve ekonomiyi kalkındırmaya katkı yapacak. Bu yüzden gerçekten mutluyum ve motive olmuş durumdayım.”

Kaynak : uml.edu

728 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!