Dünyanın En Büyük Yeşil Hidrojen Santrali Teksas’ta İnşa Edilecek

Dünyanın En Büyük Yeşil Hidrojen Santrali Teksasta İnşa Edilecek

Dünya temiz enerji kaynakları için arayışını sürdürürken, hidrojen önemli bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.

Green Hydrogen International (GHI), bir basın bülteni ile Teksas’ta bulunan Piedras Pintas tuz kubbesi yakınlarında 60 gigavatlık bir yeşil hidrojen santrali inşa edeceğini duyurduğu. Bültende bu santralin türünün en büyük örneği olacağı bilgisine de yer verildi.

Dünyanın temiz enerji kaynakları arayışında önemli bir alternatif olarak ön plana çıkan hidrojene yatırımlar artarken ve özellikle Çin, Suudi Arabistan, Şili ve İspanya, bu alana yaptıkları yatırımlar ile dikkat çekerken, GHI, bu konuda yapacağı atılım ile dünyanın büyük yeşil hidrojen üreticileri arasına girmeyi planlıyor. Santralin yıllık 2,5 milyar kilo yeşil hidrojen üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.

GHI’ın web sitesine göre, bahsi geçen yeşil hidrojen santrali faaliyete alınacak ilk ve en büyük proje olmakla birlikte, şirket an itibarıyla yedi proje üzerinde çalışıyor. Hydrogen City (Hidrojen Şehri) adı verilen projenin güneş ve rüzgar enerjilerinden faydalanarak yılda 60 gigavatlık yeşil hidrojen üretmesi planlanıyor.

Yeşil enerji üretiminin 2026 yılında başlayacağı öngörülen projede Piedras Pintas tuz kubbesi hidrojen depolama tesisi görevi görecek.

Yeşil hidrojenin amonyağa çevrilebildiği ve bir yakıt karışımı olarak kullanılabildiği biliniyor. Yeşil hidrojen, sürdürülebilirliğe katkısı nedeniyle havacılık sektörü tarafından tercih ediliyor. Ek olarak, yeşil hidrojenin karbon dioksit ile birleştirilerek çevreye daha az zararlı metan yakıtına çevrilebiliyor olması da özellikle roketlerin uzaya fırlatılışlarında önemli bir yer tutacak gibi görünüyor. GHI’ın, bahsi geçen santralin SpaceX’in Boca Chica’daki merkezine yakın olması nedeniyle, SpaceX ile iş birliği yapmak konusunda da bir hayli hevesli olduğu düşünülüyor.

Öte yandan, yeşil hidrojenin doğalgaz ile çalışan enerji santrallerinde doğalgazın yerini alabileceği ve gübre yapımında kullanılarak maliyetleri azaltabileceği de konuşuluyor.

Kaynak : digitalage.com.tr

629 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!