Dünyanın İlk Hidrojen Yakıt Hücreli Treni Seferlere Başladı

Dünyanın İlk Hidrojen Yakıt Hücreli Treni Seferlere Başladı

Alstom şirketi tarafından geliştirilen ve tamamen hidrojenden güç alan tren, Almanya’da 100 kilometre uzunluğundaki bir hat üzerinde seferlerine başladı.

Toplu taşıma hizmetlerinde karbon salınımını azaltmak için elektrikli tren kullanma fikri giderek yaygınlaşıyor ancak kısa mesafeli ve yoğun hatlar dışında her hattı elektriklendirmek şu an için pek pratik değil. Bu da uzun mesafeli ve az sayıda yolcu tarafından kullanılan hatlarda fosil yakıtlardan güç alan geleneksel trenlerin kullanımını zorunlu hale getiriyor. Enerji ve taşımacılık şirketi Alstom’un geliştirdiği hidrojen yakıt hücreli tren ise bu zorunluluğu ortadan kaldırabilir. Tamamen hidrojenden güç alan tren Almanya’da seferlerine başladı.

Sessiz ve Çevre Dostu

Yan ürün olarak karbondioksit yerine sadece su ve buhar salınımı yapan trendeki yakıt hücresi, elektrik üretmek için hidrojeni oksijen ile karıştırıyor. Yola çıktığı istasyondan hidrojeni sıvı olarak alan tren, fazla elektriği lityum iyon bataryada depolayabiliyor. Alstom tarafından paylaşılan verilere göre tamamaen hidrojenle dolu yakıt tankı ile tren 600 ila 800 kilometre arasında yolculuk yapabiliyor.

150 koltuğa ve 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan tren, daha önce dizel trenlerin kullanıldığı Almanya’nın kuzeyindeki Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervoerde ve Buxtehude şehirleri arasındaki 100 kilometrelik hat üzerinde seferlerini sürdürecek. Çevre dostu olmasının yanı sıra sessizliği ile de dikkat çeken tren maksimum 140km/h hızıyla hareket edebiliyor.

Alstom’da hidrojen yakıt hücreli tren projesinin yöneticisi Stefan Schrank hidrojenle çalışan bir trenin dizel trenlerden pahalı olduğunu ancak işletme maliyetinin çok daha düşük olduğunu belirtirken Almanya’daki pek çok eyaletin de 2021 yılına kadar hidrojen yakıt hücreli trenleri kullanmak istediğini belirtti. Almanya’nın yanı sıra Fransa, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Norveç, İtalya ve Kanada da hidrojen yakıt hücreli trenleri kullanmak için zaman çizelgesi oluşturmaya başlamış durumda.

Kaynak : donanimhaber.com

361 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!