Kendi Kendine Güç Verebilen Minik Saç Büyütme Cihazı Bir Beyzbol Şapkasının Altına Sığabiliyor

Kendi Kendine Güç Verebilen Minik Saç Büyütme Cihazı Bir Beyzbol Şapkasının Altına Sığabiliyor

Fotoğraf: Hala prototip aşamasında olan ve testleri süren saç büyütme cihazının bir beyzbol şapkasının altına girebilecek kadar küçük olduğu açıklandı.

The University of Wisconsin-Madison’dan bi grup mühendis tarafından geliştirilen yenilikçi saç büyütme cihazı günlük hareketlerden enerji üreterek kendi kendine güç verebiliyor. Bu cihaz aynı zamanda bir beyzbol şapkasının altına girebilecek kadar küçük.

Elektrotrikojenesis kellikle mücadelede bilinmeyen bir teknoloji değil. Bu teknolojinin ardındaki fikir, dermal hücrelerde saç büyümesini tetiklemek için elektriksel etkilerin kullanılmasından başka bir şey değil. Bu teknolojiyi sık sık karşımızda görmemizi engelleyen şey ise;  ihtiyaç duyulan donanım ve bataryanın oldukça büyük olması.

UW-Madison araştırma ekibinden bir mühendis olan Xudong Wang “Elektrik pek çok farklı vücut fonksiyonuna yardımcı olabiliyor” diyor. “Ancak bizim çalışmamızdan önce, hassas ve etkili büyüme sağlayabilecek basit bir sistem yoktu”.

Wang daha önce de elektrikli bandajları ve zayıflama implantları gibi kendi kendine güç sağlayan cihazlar üzerinde çalışmıştı. Tüm bu cihazlar, özünde vücut hareketlerinden düşük seviyede elektrik üreten nanojeneratörlerden oluşuyor. Bu çalışmada, bu jeneratör teknolojisi üretilen enerjiyi düşük frekanslı enerji dalgalarına dönüştürme işlemi de başarıldı.

Wang, bu sistemin çok basit ve kullanımı kolay olduğunu belirtiyor. Enerji miktarı ise yan etki yapmayacak kadar düşük.

Şimdiye kadar fareler üzerinde yapılan konsept doğrulaması çalışmaları tamamlandı ve kellik için özel tasarlanmış iki popüler ilaçla aynı oranda sonuç alındı. Bir sonraki çalışma, insan dokusu ile yeniden tasarlanmış fareler üzerinde denemeler yaparak teknolojinin insan hücrelerinde de çalıştığını göstermek olacak.

Araştırmacılar, bu teknolojinin saç kaybının başlangıç seviyesinde kullanılması gerektiğini, tm saç kökleri ölmüş tamamen kel bir ciltte fayda sağlamayacağını özellikle vurguluyor.Bu açıdan bakınca buradaki büyük inovasyon, kelliğin henüz ortaya çıkmaya başladığı aşamalarda sıradan bir beyzbol şapkasının altına saklanabilecek bir cihaz ile bunun geri döndürülebilecek olmasında yatıyor.

Bu çalışmanın ticarileşmesi birkaç yıl alabilir ancak araştırmacılar şimdiden teknolojiyi patentlediler ve yakın zamanda insan denemelerini içeren klinik araştırma fazına geçmeyi umuyorlar.

Wang “Bunun saç üretimi için oldukça pratik bir çözüm olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bu çalışma ACS Nano’da yayınlandı.

Kaynak: newatlas.com

145 Kez Okundu

Melike Oya Oral

İzmir’de 1988 yılında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Executive MBA programlarında yüksek lisanslarını tamamladı. Temel ilgi alanı malzeme bilimleri. 2012’den beri özel sektörde beyaz eşya, yapı malzemeleri ve tekstil sektörlerinde ArGe ve yeni ürün geliştirme bölümlerinde görev almakta. Hali hazırda Sun Tekstil ArGe Merkezi’nde çalışıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!