Düşük Kalorili Tatlandırıcılar Bağırsak Sağlığını Artırabilir

Düşük Kalorili Tatlandırıcılar Bağırsak Sağlığını Artırabilir

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, sofra şekeri kadar tatlı olan ve laboratuvar deneylerinde “iyi” bağırsak mikroplarını besleyen düşük kalorili bir karışım keşfedilmiştir. Çalışma Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanmıştır.

Yapay tatlandırıcıların popülaritesi birdenbire yükseldi çünkü insanların kalori tüketmeden tatlı tüketmelerini sağlıyorlar. İnsanlar tarafından tüketilmek için güvenli oldukları düşünülse de, hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bazılarının iştahı uyarabileceğini, bunun sonucu olarak gıda tüketiminin ve kilo alımının yanı sıra sağlık açısından diğer zararlı etkilerin de artmasına neden olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, bilim insanları potansiyel ikameler olarak doğal kaynaklardan elde edilen düşük kalorili veya fevkalade tatlı maddeleri araştırıyorlar. Örneğin, galaktooligosakkaritler, bağırsak mikropları için enerji kaynağı olarak hizmet edebilen prebiyotik bir aktiviteye sahip düşük kalorili şekerlerdir ancak sofra şekerinin yerini alacak kadar tatlı değildirler. Memeli sütünde bulunurlar.

Alternatif olarak, sofra şekerinden 200-300 kat daha tatlı olan mogrositler, Luo Han Guo meyvesinden elde edilen ekstraktlarda bulunur. Bununla birlikte, bu ekstraktlar bazen enzimlerin ortadan kaldırabildiği hoş olmayan tatlara sahiptir. F. Javier Moreno ve meslektaşları, her iki doğal maddenin en iyi özelliklerinden yararlanmak için yeni bir düşük kalorili tatlandırıcı olarak galaktooligosakkaritleri üretirken, aynı anda mogrositleri modifiye etmek için enzimler kullandılar. Araştırmacılar laktoz ve mogrosit V (Luo Han Guo meyvesindeki birincil mogrosid) ile başladılar. Araştırmacıların karışımı, b-galaktosidaz enzimleri eklemeden önce öncelikle galaktooligosakkaritler ve az sayıda modifiye mogrosit içeriyordu. Yeni kombinasyon, eğitimli bir duyusal panel tarafından, sakkaroza (sofra şekeri) benzeyen bir tatlılığa sahip, olarak tanımlandı ve tüketicilerin kabul edilebilir bulabileceğini düşündürdü.

Yeni tatlandırıcı, test tüpü çalışmalarında Bifidobacterium ve Lactobacillus bakteri türleri de dahil olmak üzere birçok faydalı insan bağırsak bakterisinin seviyelerini arttırdı. Ek olarak, karışım, asetat, propiyonat ve bütirat gibi bakteri tarafından üretilen metabolitlerdeki artışlara dayanarak bağırsak mikrobiyomu üzerinde prebiyotik bir etkiye sahip olabilir. Araştırmacılara göre, yeni tatlandırıcı umut verici görünüyor ve bir sonraki adımları, maddenin insanlarda bağırsak sağlığı üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemek olacak.

Kaynak: devdiscourse.com

614 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!