EBSO, Alman sanayicileri enerji yatırımına çağırdı

ebso-alman-sanayicileri-enerji-yatirimina-cagirdi

İzmirli sanayici, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen dünyanın en büyük Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda, Alman sanayicileri İzmir’de yenilenebilir enerji yatırımına çağırdı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Enerji ve Elektrik Tesisatı Sanayi Meslek Komitesi’nin girişimleriyle Yönetim Kurulu Üyeleri Deniz Gündüz ve Hüseyin Vatansever liderliğinde 13 kişilik heyet, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen dünyanın en büyük Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na (Intersolar Europe) katıldı. Fuarda incelemelerde bulunan EBSO heyeti, Alman sanayicileri İzmir’de yenilenebilir enerji yatırımına çağırdı.

42 ülkeden bin katılımcının yer aldığı fuarda başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerjideki son teknolojileri görme, kendi projelerini tanıtma, katılımcılarla görüşme, işbirliği ve yatırım imkanlarını tartışma imkanı bulduklarını söyleyen EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Gündüz, Türkiye’de yatırım yapmayı planlayan Alman firmalarına gerek ALOSBİ gerekse İzmir’deki diğer organize sanayi bölgelerinde yer göstermeye hazır olduklarını ifade etti. Gündüz, “Yenilenebilir enerjinin yanısıra otomotiv ve yan sanayi ile makine sektörlerinde firmaları bir araya getiren ikili görüşme etkinliği de çok verimli olacaktır” dedi.

Deniz Gündüz, Türk ve Alman firmaları arasındaki işbirliğini geliştirmeyi, Alman firmalarının İzmir’deki yatırımlarını artırmayı hedeflediklerini belirterek, “ 4-5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşma noktasındaki İzmir gerek organize sanayi bölgeleri gerekse serbest bölgeleriyle yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor” diye konuştu.

EBSO heyeti olarak, ihtiyacı olan enerjinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden örnek ekolojik köy Wildpoldsried ziyareti ettikleri bilgisini veren Gündüz, geziyle ilgili şu bilgileri aktardı: “650 konutluk köyde son 17 yılda 4 bin 750kWpfotovoltaik, 5 biyogaz tesisi, şu an yenileri eklenmekte olan 7 rüzgar türbini ve bir hidroelektrik santrali olmak üzere yenilenebilir enerji projelerinin tümüne yatırım yapılan bir köy. Wildpoldsried Belediyesi  1999 yılından beri ‘ekolojik 3 sütun’ planını uyguluyor. Enerjide yenilenebilir kaynakları değerlendirme kadar tasarrufa da önem veriliyor. Köyde hedef her binanın 2020 yılına kadar enerji santralı olması.”

Kaynak : dunya.com

110 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!