Tuzlu Maskeler Korona Virüslerini Öldürebilir

Tuzlu Maskeler Korona Virüslerini Öldürebilir

Fotoğraf: Geleneksel maskeler canlı virüsleri yakalayıp kullanıcının eline bulaşmasına neden olabilir.

Şu an Çin’de olsanız, pek çok insanın kendini korumak için ameliyat maskelerini kullandığını görürsünüz. Kanadalı bir bilim insanı, bu maskelerin faydadan çok zarar getirebileceğini iddia etti ve bu durumu tersine çevirebilecek bir kaplama geliştirdi.

University of Alberta’dan Doç. Dr. Hyo-Jick Choi, ameliyat maskelerinin korona virüsüne karşı kullanılmasında iki büyük problem olduğunu belirtiyor.

İlk olarak bu maskeler virüs ihtiva eden su zerreciklerini tutabiliyor. Korona virüsü gibi solunum ile ilgili virüsler ise genellikle çok daha küçük aerosol parçacıkları halinde bulundukları için maskeden çok rahat geçebiliyor. N95/N99 olarak bilinen solunum sistemleri aerosolleri filtreleyebiliyor ancak bu sistemler de maskeler kadar nefes alabilir olmadıkları için günlük hayatta kullanılabilirlikleri bulunmuyor.

Maskelerin bir diğer problemi de virüsleri sadece yakalıyor olması yani öldürmemesi. Kullanıcılar, kullanılmış maskeyi çıkartıp atarken pek çok virüsü kendilerine ve dokundukları yüzeylere bulaştırıyorlar.

Kafaları bu problemlerle meşgul olan Choi ve arkadaşları bu sorunu ortadan kaldıracak bir kaplama geliştirdiler. Maskelerin üzerine uygulanabilecek bu kaplama sodyum ve potasyum klorit tuzlarından oluşuyor.

Bir damlacık bu kaplama ile temas ettiğinde, tuzlar damlacık içerisinde çözülüyor. Damlacık buharlaşırken, tuz kristalleşerek ortamda bulunan virüsleri öldürüyor.

Choi, “Sistemimizi üç farklı influenza virüsü üzerinde test ettik. Aldığımız sonuçlara göre virüsler 5 dk içerisinde aktifliğini kaybediyor ve 30 dk içerisinde yok ediliyor” diyor. Choi bu teknolojinin korona virüsüne karşı da kullanılabileceğine inanıyor.

Üniversite bu aşamada bu teknolojinin ticarileşmesi için gereken yatırımları arıyor. 12-18 ay içerisinde pazara çıkması hedeflenen teknoloji için çalışmalar devam ederken Choi, geleneksel maskeleri kullanan kişilere maskelere doğrudan dokunmamalarını, ceplerinde taşımamalarını tavsiye ediyor.

Bu çalışma, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Mitacs tarafından fonlanıyor.

Kaynak: newatlas.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: