Kimyagerler Simite Benzeyen Moleküller Sentezlediler

Kimyagerler Simite Benzeyen Moleküller Sentezlediler

Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi Van’t Hoff Enstitüsü’nden kimyagerlerin oluşturduğu bir ekip, quasi[1]katenan adlı yeni bir sınıfa ait molekülleri tasarlayıp sentezlediler. Bu simite benzer moleküller merkez karbon atomunda ‘zıt bir biçimde’ çiftleşmiş iki moleküler halkadan meydana gelmekte. Araştırma, Nature Communications dergisinde yayımlandı.

‘’Sentezimiz, sözde lasso peptidlerinin sentezine doğru önemli bir adımdır.’’diyorlar baş yazar Prof. Jan van Maarseveen ve meslektaşları.

‘’Lasso peptidleri adından da anlaşılacağı gibi, bir moleküler ‘ip’ etrafında moleküler ‘halkadan’ oluşan küçük proteinlerdir . Bulunduğumuz yüzyılın başında bakterilerden ilk izole edilenlerdendir.

‘’Son zamanlarda, DNA analizleri lasso peptidlerinin, bakteriler diyarında fazlaca yaygın olduğunu açığa çıkarmışlardır. Biyolojik fonksiyonları diğer mikroorganizmalara karşı antibiyotik rolü oynamaktır, bu da onları potansiyel olarak yeni bir antibiyotik sınıfı yapar.’’ diyor araştırmacılar.

‘’Asıl mesele lasso peptidlerinin keşfinden 15 yıl sonra bile sentetikçi kimyagerler, bu moleküllerin kompleksliğine zemin hazırlayan kendine has moleküler mimariye öncülük eden bir stratejiyi geliştirme yetisine sahip olamadılar.’’

Buradaki tıkanıklık, halatın genelde sıkıca bağlı olduğundandır. ”

“Bu, İngiliz-Amerikan kimyager Sir Fraser Stoddart’ın Kimya’daki 2016 Nobel Ödülünü paylaştığı rotaxanlardan lasso peptidlerini ayırıyor” dedi.

“Rotaxane sentezi sırasında halat ilmekle ‘çekilir’.”

Lasso peptid sentezi için bu durum imkansız olduğundan, Prof. van Maarseveen ve yardımcı yazarlar ipin etrafındaki doğru yerde kapatmak için farklı bir yaklaşım denemişlerdir.

“Bunun, oldukça büyük bir girişim olduğu ortaya çıktı” dedi.

“Sonuçta, sentezlemede, ilmeğin ipin etrafında şekillenebildiği şekilde bir moleküler iskele yaratmayı başardık.”

Yöntemlerinin gücünü göstermek için bilim adamları, ikinci bir halka oluşturmak için ipin her iki ucunu da zorlamak için iskele uyguladılar.

Bu, tamamen quasi[1]katenanların sentezlendiği yeni bir molekül sınıfının senteziyle sonuçlandı.

Ekip için bir sonraki adım, yüzüklerin kilidinin açılabilmesi için, quasi[1]katenanda kolaylıkla kırılabilir bağlar getirmektir.

Kaynak: sci-news.com

Okumanızı Öneriyoruz

Redokssuz Elektron Transferiyle Güçlü Bataryalar Üretmek Mümkün

  Olağan bağlantılı redoks reaksiyonları olmadan elektronları hem depolayabilme hem de kaybedebilme gibi garip özelliklere …