Eczacıya danışmadan bitkisel de olsa ilaç kullanmayın

eczaciya danismadan bitkisel de olsa ilac kullanmayin

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, her fırsatta bilinçsizce kullanılan ilaçlara dikkat çektiklerini ifade ederek, doktor tavsiye edip reçete yazmadan, eczacıya danışmadan asla bitkisel de olsa ilaç kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Konya’da zayıflamak için internetten alıp 15 gün kullandığı çay nedeniyle komaya girerek karaciğer nakliyle yaşama tutunan öğrencinin durumunu üzüntüyle öğrendiklerini aktaran Saydan, internetten satılan ürünlerin ölüm saçtıklarının bir kez daha görülmüş olduğunu vurguladı.

Bilinçsiz Kullanıldığında İlaçlar Zehirdir

“İlaçların bitkisel olması onları masum yapmaz” diyen Nurten Saydan, bitkisel ilaçların rastgele kullanılmaması gerektiğini hatırlattı. Saydan yaptığı açıklamada, “Doktor tavsiyesi olmadan asla bitkisel de olsa herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Kullanacağınız her ilacı size en yakın eczacınıza, nasıl kullanacağınızı, diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmeyeceğini mutlaka sorun. Bilinçsiz kullanıldığında ilaçlar zehirdir. İlaçların bitkisel olması, onları asla masum yapmaz. İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir. Eczacınıza sormadan, danışmadan bitkisel ilaç kullanmak adeta intihar etmek demektir” dedi.

İnternetten Satılanın Yarısı Sahte

Saydan, Türkiye’de birçok internet sitesinde bulunan, insanların kolayca ulaşabildiği ürünlerle ilgili vatandaşlara yaptığı uyarılarda, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların yüzde 50’si sahtedir. Bu yüzden her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor” dedi. İnternet üzerinden ilaç reklamı, tanıtımı ve satışının yapılmasının sakıncalarını defalarca ilgili kurumlara başvurular yapılarak ilettiklerini, bu tür satış yapan sitelerin de bildirildiğini hatırlatan Saydan, şu uyarılarda bulundu: “Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım Bakanlığı’ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır. İlaçların hepsi, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddelerdir. İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. İlaçlar, 5 yıl bunun eğitimini alan eczacıların uzmanlık alanıdır. Yani ilaçları en iyi eczacılar bilirler. İster bitkisel yoldan elde edilmiş olsun, isterse kimyasal yoldan elde edilmiş olsun, bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek eczacılık mesleğidir. TEİS olarak, bitkisel veya kimyasal her türlü ilacın sadece eczane ortamında, eczacıların gözetiminde ve danışmanlığında alınıp kullanılmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bitkisel ilaçları bilinçsizce kullanarak sağlığınızdan olmayın”.

Kaynak : star.com.tr

673 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!