Edirneli kimyagerin büyük başarısı

edirneli kimyagerin buyuk basarisi

Edirneli kimyager Dr. Hayriye Merve Yurdacan, Nobel ödüllü bilim insanlarının üyesi olduğu dünyanın en eski ve prestijli bilim topluluğu olan Sigma Xi’ye yeni üye olarak seçildi. Kısa süre içinde Dr. Yurdacan hakkında dünya basınında övgü dolu sözlerle bahsediliyor. Dr. Yurdacan Uzunköprü’nün yıllardır en büyük sorunlarından biri olan Ergene Nehri’nin temizlenme çalışmalarında bulunmayı istediğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yaşamını sürdüren Türk kimyager Dr. Hayriye Merve Yurdacan, üyeleri arasında Albert Einstein, Enrico Fermi, Francis Crick ve James Watson gibi Nobel ödüllü bilim insanlarının olduğu dünyanın en eski ve prestijli bilim topluluklarından Sigma Xi’ye üye seçildi.

Intel‘de Proses Geliştirme Uzman Mühendisi olarak çalışan Merve Yurdacan, Sigma Xi Komisyonu tarafından aday gösterilmesinin ardından kuruluşun Kuzeybatı Amerika Kurul üyeliğine seçildi.

Yeditepe Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi alan Yurdacan, üniversite yıllarında değişim öğrencisi olarak gittiği ABD’de, USC’de yaz dönemi araştırmacısı olarak görev yaptı. Yurdacan, daha sonra üniversitenin kimya bölümünde doktora eğitimini tamamladı. 2011’de kimya alanında “En İyi Öğretim Üyesi” seçilen Yurdacan, 2014 yılında USC Eğitimde Mükemmellik Merkezi tarafından “Üstün Başarılı Asistan Ödülü“ne layık görüldü. Yurdacan,10 yıldır ABD’de bilimsel araştırmalarına devam ediyor. Intel’deki görevi dışında USC’den profesörlerle geliştirdiği su arıtma projesi üzerinde çalışıyor. Bu projeyle daha az enerji ve az maliyetle kirli suyu ya da deniz suyunu temiz suya çevirmeyi hedeflediklerini belirten Yurdacan’ın, USC ile devam eden bilimsel çalışmalarından dört patenti bulunuyor.

Yurdacan, Güney California Üniversitesi’nde (USC) Türk Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptığı dönemde başladığını belirterek “Üniversitenin Profesyonel Öğrenciler Birliği Senatosuna seçildim. Senatör olarak görevlerimden biri de Beyaz Saray’da görüşmeler yaparak öğrencilerin ihtiyacı olan bilim fonlarının artırılması konusunda çalışmaktı. Washington DC ziyaretlerim sırasında Sigma Xi’nin yönetim kurulu üyelerinden biriyle tanıştım. Yaptığım çalışmalar ilgisini çekti ve beni kurula aday gösterdi. Üyelik koşullarını sağlayabilmek için birçok patentle birlikte, referans gösterilen makalelere sahip olmak ve ulusal alanda tanınırlık gerekiyor. Hem bilimsel hem sosyal projeler yönünden yeterlilik şartı aranıyor” ifadelerini kullandı.

“Uzunköprü’nün Yıllardır En Büyük Sorunlarından Biri”

Dr. Yurdacan dünya basınındaki yer alan açıklamalarında Uzunköprü’nün yıllardır en büyük sorunlarından biri olan Ergene Nehri’nin temizlenme çalışmalarında bulunmayı istediğini belirterek; “Kendi memleketim için de bir şeyler yapmak istiyorum. Edirne Uzunköprü’nün yıllardır en büyük sorunlarından biri Ergene Nehri’nin temizlenmesidir. Bu projeye ben de kendi çalışmalarım ışığında katkıda bulunabilmeyi çok isterim. Bunun yanı sıra yurt dışında yüksek öğrenim yapmak isteyen Türk gençlerine yardımcı olmak, yol göstermek çok önemli. Uzun vadeli Türkiye planlarımdan biri de mezun olduğum Yeditepe Üniversitesi’nde tam teşekküllü Polimer Geliştirme ve Karakterizasyonu Laboratuvarı kurabilmek” şeklinde konuştu.

“Hepimizin Gururu”

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Sigma Xi’ya üye seçilen Dr. Hayriye Merve Yurdacan’ın Edirne’nin değil tüm Türkiye’nin gururu olduğunu belirterek; “Dr. Hayriye Merve Yurdacan’ı çalışmaları ve azminden dolayı tekrar tebrik ederim. Gerek kişiliği gerek ise yaptıklarıyla kısacası göğsümüzü kabarttı. Yurdacan sadece Edirne’nin değil tüm Türkiye’nin gurur kaynağı oldu. Seçildiği Sigma Xi’nın bilim dünyasındaki yeri önemli ve değerli. Çalışmalarının ve projelerinin başarılı bir şekilde devam etmesini dilerim. Bize bu gururu yaşattığı için ona ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Kaynak : edirnegazetesi.com.tr

4.345 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!