Elazığ`a yeni çimento fabrikası

elazig-a-yeni-cimento-fabrikasi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Yasemin Açık, memleketi Elazığ`a 500 kişinin istihdam edilmesini hedeflediği bir çimento fabrikası yaptırıyor.

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Yasemin Açık`ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı şirketin, Baskil ilçesine bağlı Pınarlı köyünde, 800 dönüm alanda yapımına başladığı fabrikanın inşaatı sürüyor.

Fabrikanın Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illere hitap edebilecek konumda olduğunu belirten Baysal, fabrikanın, cumhuriyet tarihinde özel sektörün bölgede yaptırdığı en büyük ve en çevreci yatırım olacağını iddia etti.

Baysal, yerel kalkınma, bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması ve toplumsal barışın sağlanmasında iş olanaklarının ve istihdamın arttırılmasının büyük rolü olduğuna dikkati çekerek, “Günde 7 bin 500 ton çimento üretecek fabrikada 500 kişi istihdam edilecek. Burası yaklaşık 2 bin kişiye ekmek kapısı olacak. Tedarikçilerle birlikte düşünüldüğünde bu sayı 10 bine yaklaşacak. Bu nedenle yatırımımız bölgede ve ilimizde işsizliğin azaltılmasına önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Baysal, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Açık`ın, kadının iş dünyasında daha fazla ve etkin bir şekilde yer almasını önemsediğini ve Elazığ`a yaptırmakta olduğu çimento fabrikasını, bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünü belirtti.

Fabrika inşaatında yurtiçinden ve dışından 30 mühendis ve 610 işçinin çalıştığını ifade eden Baysal, bu sayının ilerleyen günlerde artacağını kaydetti.

Baysal, fabrikanın yılın sonunda üretime başlayacağını söyledi.

Bölgede 10 Bin Kişinin Ekmek Kapısı Olacak

Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya başta olmak üzere bölgeye hitap edebileceklerini belirten Baysal, “Fabrikamız, bölgesel kalkınmanın sağlanmasına, bölgeye yeni yatırımların gelmesine ve işsizliğin azaltılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Yatırımımız cumhuriyet tarihi boyunca özel sektör tarafından bölgede yapılan en büyük ve en çevreci yatırım olarak tarihe geçecektir. Günlük 7 bin 500 ton çimento üretecek olan fabrikada, 500 kişiye istihdam sağlanacak. Her aileyi 4 kişi olarak düşünürsek yaklaşık 2 bin kişiye direkt ekmek kapısı olacaktır. Tedarikçilerle birlikte düşünüldüğünde ise bu sayı 10 bine yaklaşacak. Bu nedenle, yatırımımız bölgede ve Elazığ’da işsizliğin azaltılmasına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Fabrika inşaatında şuanda 610 kişinin çalıştığını kaydeden Baysal, “İlerleyen zamanlarda inşaatta çalışan sayısı binin üzerine çıkacak. İnşaatta çalışanlar, bu yörenin insanlarıdır. Şimdiden çok sayıda kişiye iş olanağı oluşturuldu. İnşaatın yapıldığı alan tamamen yüksek kotlarda olan, tepe şeklinde, taşlık bir alandı. Burada yaklaşık 1,5 milyon kilometre küp hafriyat yapıldı. Fabrikanın betonarme işleri yüzde 90, mekanik işler ise yüzde 45 civarında tamamlandı. Bu yılın Aralık ayında fabrikanın bitirilerek üretime geçmeyi hedefliyoruz. Toplam üreteceğimiz çimento miktarını günlük 7 bin 500 ton, yani yıllık 2 milyon ton olacaktır. Amacımız, Türkiye’nin en çevreci fabrikası olmak ve en kaliteli çimentosunu üretmektir” şeklinde konuştu.

Kaynak : haberortak.com

200 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!