Elektriksel Beyin Stimülasyonu Disleksi Olan İnsanların Okumasına Yardımcı Olabilir

Elektriksel Beyin Stimülasyonu Disleksi Olan İnsanların Okumasına Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar,bu keşfin disleksik insanlar için gelecekte invazif olmayan ( cerrahi işlem gerektirmeyen ) terapiler ve hatta çok daha kalıcı çözümler konusunda zemin oluşturabileceğini söylüyor.

Cenevre Üniversitesi’inde yapılan bir araştırmaya göre, disleksik insanların beyinlerinin elektriksel olarak uyarılması, onların okuma doğruluğunu normal ritmik nöral aktivite modellerini geri kazandırarak arttırabilir.

Disleksi, kelimelerden oluşan farklı sesleri tanıma ve Birleşik Krallık nüfusunun onda birini bir dereceye kadar etkileyen okuma yazma ve heceleme ile ilgili hayat boyu sorunlara neden olan bu kelimeleri harflerle ilişkilendirme sorunlarıyla karakterize edilen bir öğrenme zorluğudur.

Disleksi için birçok olası sebep sunulmasına rağmen, en yaygın olanı dil seslerini işlemedeki bozukluk olan fonolojik eksiklik olarak bilinir. Bu eksiklik önceleri, beynin tipik olarak 30 Hz’de salınan sol işitme korteksi denilen ses işleme bölgesinde bulunan sözde ‘’düşük gama’’ salınımlarının nöral aktivitenin ritmik ya da tekrar eden modelindeki değişmelerle ilişkilendirilirdi.

Bunu araştırmak için, takım disleksi olan 15 yetişkinin ve akıcı okuyabilen 15 kişinin sol işitme korteksine 20 dakika boyunca bir transkraniyal alternatif akış stimülasyonu ( tACS ) uyguladı. Disleksi olan grupta, özellikle 30 Hz’de bir uyarılma kullanıldığında, fonolojik işleme yeteneğinde ve okuma doğruluğunda hızlı bir artma gözlemlendiğini tespit ettiler.

Onlar ayrıca, fonolojik işleme üzerine faydalı etkilerin  zayıf okuma becerilerine sahip bu bireylerde daha çok olduğunu ancak çok iyi okuyucularda ise hafif yıkıcı etki gösterdiğini buldular.

Baş araştırmacı Dr. Silvia Marchesotti, ’’Bizim için bir sonraki adım, çok küçük olan çocuklarda normalleşen salınım fonksiyonun okuma sistemi organizasyonu üzerindeki uzun süreli etkisininin olup olmayacağını araştırmak, aynı zamanda, örneğin , nörofeedback eğitimi kullanarak salınım aktivitesini düzeltmenin daha az invazif yollarını keşfetmektir.’’ dedi.

Kaynak : sciencefocus.com

464 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!