Elmas Nano İplik : Çok Yönlü Malzeme Üretimi İçin Paha Biçilmez

elmas nano iplik cok yonlu malzeme uretimi icin paha bicilmez

Elmas nano iplik elbise ister miydiniz?

Bu düşündüğünüz gibi imkansız değil! Ve Brisban’daki kimyagerlerle mühendislere teşekkür etmelisiniz.

Dr. Haifei Zhan dünya çapında çaba göstererek bir çok alanda insanlığın kullanabileceği yeni icat edilen bu malzeme yüksek potansiyele sahip elmas nano iplik (DNT)’ye çalışmalarıyla öncülük ediyor.

İlk kez Pennsylvania Eyalet Üniversitesi tarafından geçen yıl oluşturulan tek boyutlu DNT karbon nanotüpler, çelikten daha güçlü, insan saçından 10.000 kat daha küçük oyuk silindirik tüplerdir.

DNT karbon boşluğundaki hidrojen kıvrım yapısıyla karşılaştırıldığında daha incedir. Dr. Zhan değerli taş olarak bilinen şekil değiştirmiş bozukluklar kırılganlığı azaltmak ve esneklik katmak için fizik, kimya ve makine makine mühendisleri ile çalıştığını söyledi.

Yapılan bu DNT’yi mükemmel kılan birçok alanda kullanım için aday olması. DNT gelecekte her alanda kullanılabilir; plastikten arabaya, arabadan tekstile kadar her sektörde.

“Yeni bir malzemyle derinlemesine çalıştığım için kendimi çok şanslı olmalıyım, mavi gökyüzü altında böyle bir araştırma fırsatı oldukça nadirdir.”

DNT elmas taş gibi görünmüyor. Aksine ismi karbon atomlarının birlikte paketlendiğini ifade ediyor. Elmasa benzerliği olağanüstü dayanıklılığıdır.

Dr. Zhan, DNT’nin icat edildiğinden beri özelliklerinin büyük ölçekli kullanımı, moleküler dinamik benzerlik ve yüksek performans olduğunu belirtti.

İlk olarak SW farkettiği kusur DNT’nin değişkenliği.

Dr. Zhan karbon nanotüpler ve DNT ikisinin de büyük potansiyele sahip olduğunu ama DNT modelinin özelliklerinin daha çok üstün materyal gibi gözüktüğünü söyledi.

SW kusurları DNT’ye sert karbon nanotüpleri kopyalanamayacak esneklik vermeyecek, bunu pişmiş ve pişmemiş spagetti dikişi arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz.

Benzetmelerim SW kusurlarını DNT’de menteşe bağlantısı gibi hareket eden bölümler düzenlendi. DNT’nin esnekliğini değiştirdik-ayarladık. Bu araştırma Nanoscalada yayınlandı.

Dr. Zhan araştırılan bu DNT modelini birkaç maddeyle yayınladı;

  1. – DNT’nin termal iletkenliği SW kusurları arasındaki aralık değiştirilerek ayarlanabilir.
  2. – SW kusurlar DNT yüzeyinde düzensizlik oluşturarak, polimerle oluşturulan bağlara imkan sağlıyor. Bu yüzden DNT nanokompozit malzemeler için güçlendirme de kullanıldı. (ileri görev yapan malzemeler)
  3. – DNT’nin mekanik özellikleri gerilme özelliği de dahil atom yapısına bağlı olarak değişir. Sıcaklık da mekanik özellikleri etkiler. DNT elastik çubuk gibi olduğunda, mekanik özellikleri belirli kullanımlar için uygun olabilir. (karbon)

Dr. Zhan  ileri modellemeyle DNT’nin özelliklerini daha detaylı incelemeye ihtiyaç duyduklarını; uygulamardaki potansiyel sınırın onu heyecanlandırdığını; esneklik, dayanıklılık ve iletkenlik kontrollerinde kanıtladıklarını belirtti.

Karbon yerkürede bol miktarda bulunan bir element, kaynakları yenilenebilir bu yüzden hammadde fiyatı oldukça ucuz.

Üretim maliyeti uygun olduğundan, DNT mekanik uygulamalarda birincil olarak kullanılabilecek, diğer malzemelerle birlikte ultra güçlü, hafif kompozitler ve bileşenler yapılarak uçak gövdelerinde kullanılabilir.

Tekstil lifleri ya da halatları, kurşun geçirmez yelek ve köprü yapımında kullanılan çelik kabloların zor takılan dişli değişkenlerinde uygulanabilirligini test etmek istiyorum.

DNT karbonun benzerliği şimdiden uzay asansörü yapımında en iyi aday olduğu dünyada konuşuluyor. DNT araştırmalarım bu amacın gelişmesi için katkıda bulunursa büyük onu duyarım.

Kaynak : sciencedaily.com

Haberi Çeviren : Tuğba Nur Akbaba

Üniversite : Gazi Üniversitesi (Gazi Üniversitesi – Analitik  Kimya -Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : tugba.nur.25@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

881 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!