Kimya Sektörü için Buluştular

Kimya Sektörü için Buluştular

Kimya sektörü için buluştular.

BURSA Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) kimya sektörü firmalarının yer aldığı 22. Meslek Komitesi, Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda, sektörün geleceği için firmalar ve öğretim üyeleri fikir alışverişinde bulundu.

BTSO’nun kente değer katan projelerinin odak noktasını oluşturan meslek komiteleri, sektörlerin geleceğine yön veriyor. Bu kapsamda kimya sektörü firmalarının yer aldığı 22. Meslek Komitesi’nin ‘Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı’, Altıparmak Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur ve öğretim görevlileri de katıldı. Sektör temsilcileri ile öğretim görevlileri kimya sektörünün geleceğine ilişkin karşılıklı düşüncelerini paylaştı.

İşbirliği Şart

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO olarak hayata geçirdikleri projelerin kent ekonomisine ve firmalara büyük güç kattığını söyledi. Projelerinin hayata geçmesinde meslek komitelerinin yanı sıra akademisyenlerin de önemli katkılar sağladığını dile getiren Duran, “Komitelerimizden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı ortaya koyduk. Üniversitelerimizle birlikte gerçekleştireceğimiz işbirlikleri sayesinde sektörümüzü daha üst noktaya taşıma gayretindeyiz” dedi.

Üretim ve Akademik Tecrübeyi Fırsata Çevirelim

Duran ayrıca sektörün teknoloji ağırlıklı olduğunu ileterek “Türkiye’de toplam 23 bin işletmemizde 300 bin kişi istihdam ediliyor. Teknoloji odaklı bir sektör olsak da istihdam oranımız yüzde 9 seviyelerinde. Sektörümüz için Ar-Ge çok önemli. Bu kapsamnda en baş aktör üniversitelerimiz. Bizler de sanayicilerimiz ve üniversitelerimizin kaynaşmasını sağlamalıyız. Bu kapsamda bir araya geldiğimiz toplantılarımızı çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.

İşbirliğini Öğrencilere Aktarmalıyız

Kimya Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur, BTÜ’nün araştırma üniversitesi olma yolunda çalışmalarının başladığını söyledi. Üniversite sanayi işbirliğinin sektörü geleceği olan öğrencilere de anlatılması gerektiğini ifade eden Çopur, “Öğrencilerimizi bu bilinçle yetişirmek istiyoruz. Bu anlamda onların firmaların üretim tesisleri, kurumsal kimliği ve çalışmaları hakkında tecrübe sahibi olmalarını istiyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizin staj dönemi çok önemli. Sektöre yön verecek kimya mühendislerinin mezun olması için eğitimlerimize katkıda bulunmanızı rica ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak : hurriyet.com.tr

594 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!