Eski Bir Kimyasala Yeni Numaralar Öğretmek

Eski Bir Kimyasala Yeni Numaralar Öğretmek

Kimyagerler “Barton Bazı” adı verilen eski bir katalizörü, daha hızlı ve ‘daha yeşil’ olarak elde eden yeni bir kimyasal reaksiyon geliştirdi. Bu yöntem yeni malzemelerde ve ilaçlarda kullanılan molekül sentezini hızlandırıyor.

Yaşlı bir köpeğe yeni numaralar öğretemeyeceğinizi söylerler, peki eski bir kimyasal katalizöre yeni numaralar öğretebilir misiniz? Cold Spring Harbor Laboratuvarından Profesör John E. Moses ve ekibi, 1980’lerde yeni bir kimyasal reaksiyon ailesi ile “Barton Bazı” adı verilen bir katalizörü geliştirdi. Bu güçlü katalizör, dakikalar, hatta saniyeler içinde gerçekleşen kimyasal dönüşüme sebep olur. Bu yeni kimya yaklaşımları biyomedikal araştırma, ilaç geliştirme ve malzeme biliminde ihtiyaç duyulan kompleks moleküllerin üretimini hızlandırabiliyor.

“Klik” kimyası, kimyasal yapı taşlarının hızlı, güvenilir ve temiz şekilde bir araya gelmesini sağlıyor. Bir klik reaksiyonunun hızlıca başlaması için genellikle bir katalizör gereklidir. Barton bazı o kadar güçlüdür ki, Moses deneyde reaksiyonu başlatmak için sadece eser miktarda kullanmıştır. Moses “Bir reaksiyonda katalizör miktarını düşürmek uygun maliyetlidir ve çevre için yararlıdır.” şeklinde açıkladı.

Hızlandırılmış SuFex klik kimyası (ASCC) olarak adlandırılan yeni reaksiyon, bazı sentetik yollarda birçok basamağın atlanmasına, ara moleküllerin sentezi ve saflaştırılmasına dahi olanak sağlıyor. Moses “Basamakların kaldırılmasının, reaksiyondan üretilen atık miktarı üzerinde çok büyük bir etkisi oldu. ASCC yöntemi, özellikle endüstriyel ölçekte uygulandığında SuFex klik kimyasının ‘yeşil güvenilirliğini’ arttıracaktır.” Şeklinde açıkladı.

Moses, Barton bazı ile aralarında kişisel bir bağ olduğunu hissediyor. “1980’lerde Barton bazını ilk kez hazırlayan Derek Barton benim akademik büyük babam olur” şeklinde açıklıyor. Oxford Üniversitesinden doktora danışmanı Jack E. “Barton, Moses’ı eğitti” şeklinde yorumladı. Moses ve ekibi akademik atalarının adımlarını izleyerek daha çok kimyasal numara geliştirmeye devam ediyor.

Kaynak: sciencedaily.com

487 Kez Okundu

Gökçem Gülbey

1997 yılında Bursa’da doğdum. Ege Üniversitesi Kimya Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. İnovatif Kimya Dergisine, okuduğum ve bana heyecan veren güncel kimya haberlerine yabancı dil engeline takılmadan herkesin ulaşabilmesi için katıldım. Kimyanın yaşamımızın temelini oluşturduğu için kendine hayran bırakan bir alan olduğunu düşünüyorum. İlgi alanlarım: Yeşil Kimya, Organik Kimya ve Elektrokimya.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!