Çikolata İçerisindeki Bileşik, Diyabetle Savaşabilir!

Çikolata İçerisindeki Bileşik Diyabetle Savaşabilir

Kakaodaki belirli bileşikler, vücudun artmış glikoza tepki göstermesine yardımcı olabilir.

Şeker hastalarına genellikle şekerlemelerden ve diğer şekerli yiyeceklerden kaçınılması söylenir. Aslında çoğu diyabet hastasına katı bir diyet uygulanır ve hastalar günde birkaç kez şeker testleri uygulayarak şeker alımını yakından izler.

Bununla birlikte, son zamanlarda Brigham Young Üniversitesi (BYU) ve Virginia Tech araştırmacıları çikolatanın şeker hastalığını önlemede ve tedavi etmede faydalı olabileceğini keşfettiler.

Diyabet, kan ve idrardaki yüksek glikoz seviyelerine vücudun cevap vermemesi ile karakterize bir hastalıktır.

Hastalık, spesifik olarak pankreas tarafından oluşturulan insülin hormonu ile ilişkilidir. Bu hormon vücudun bir enerji için tükettiği şekildeki şekeri kullanmasına ve ileride kullanmak üzere şekeri depolamasına izin verir.

Diyabet, spesifik olarak pankreas tarafından salınan insülin hormonu ile ilişkilidir. Bu hormon, vücudun bir enerji için tükettiği şekeri kullanmasına ve ileride kullanmak üzere şekeri depolamasına izin verir.

İnsülin duyarlılığı zayıflarsa, bir kişi hiperglisemi (normalden daha yüksek kan şekeri seviyeleri) olabilir. Hiperglisemi ile ilişkili semptomlar susuzluğun artmasına bağlı çok su tüketme ve sık idrara çıkmadır.

Şeker hastalığını tedavi etmek için çikolata yenmesi yapılmaması gereken bir davranış gibi görünse de, iddianın ardında bilimsel bir mantık var.

Kakaodaki bazı bileşikler, insan vücudundaki artmış kan glikozuna daha fazla insülin saldırabilmesine yardımcı olabilir.

Bu iddayı kanıtlamak için Virginia Tech’te yapılan deney, farklı hayvanları kakao bileşikleriyle besleyen araştırmacılardan oluşuyordu.

Hayvanlar, sınırlı miktarda yağ diyetiyle beslendi. Araştırmacılar, bileşimin bu hayvanlardaki obeziteyi azalttığını ve hatta kan şekeri seviyelerini ılımlı hale getirdiğini buldu.

Bu ilk ilişki kurulduktan sonra, BYU’daki beslenme, diyetetik ve gıda bilimi yardım profesörü Jeffery Tessem başkanlığında BYU’daki bir grup araştırmacı moleküler düzeyde neler olup bittiğini araştırmaya çalıştı. Bu grup, diyabet hastalığına karşı savaşan çikolata molekülünü tam olarak bulabilen ilk gruptu.

Pankreasta insülin hücreleri oluşturan beta hücreler üzerinde yoğunlaştılar. Araştırmacılar kakaoda bulunan epikateşin adı verilen bileşiklerin beta hücrelerinin insülin oluşturma kabiliyetini arttırdığını buldu.

Çalışma, Beslenme Biyokimyası Dergisinde yayınlandı.

Tessem, ScienceDaily’e “[epikateşin] hücreleri koruyor, oksidatif stresle başa çıkma yeteneğini arttırıyor. Epikateşin monomerleri beta hücrelerdeki mitokondriyi daha güçlü yapıyor ve bu da daha fazla insülin salınmasına neden olan ATP’yi (bir hücrenin enerji kaynağı) üretiyor “dedi.

Önceki çalışmalar, koyu renkli çikolatanın kronik şeker hastalığının neden olduğu oksidatif stresin azalmasına yardımcı olduğunu da göstermiştir.

Şeker hastalarının yüksek şeker seviyeleri, tipik olarak, şekerin sinir hücreleri üzerinde toksin gibi davranmasına ve serbest radikaller olarak adlandırılan maddelerin miktarının artmasına neden olur.

Serbest radikaller oksidatif strese neden olabilir. Koyu çikolata antioksidan bakımından zengindir ve hücre hasarını önleyebilir.

Ayrıca, koyu renkli çikolatanın LDL (kötü kolestrol) seviyelerini düşürebildiği ve HDL (iyi kolesterol) düzeylerini arttırdığı bulunmuştur.

Araştırmanın yazarları, bulguların hekimlerin ve bilim insanlarının normal glikoz seviyelerini korumak ve tip -2 diyabetin başlamasını geciktirmek ve önlemek için kakao bileşikleri kullanmalarına yardımcı olacağını umuyorlar.

Bununla birlikte, şu an için, Tessem şeker hastalarını ve diyabet öncesi kişileri şeker bakımından zengin olan çikolataları tüketmemeleri için uyarıyor.

ScienceDaily, “Muhtemelen bir sürü kakao yemek zorunda kalırsınız ve muhtemelen çok fazla şeker istemezsiniz. Bu kakaodan gelen bileşim ” dedi.

Kaynak : jhunewsletter.com

571 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!