İsveç, 2030 Yılı Yenilenebilir Enerji Hedefine 12 Yıl Önce Ulaştı

İsveç yenilenebilir enerji hedeflerine olması gerekenden çok daha önce ulaşıyor. Bloomberg, maliyet etkin yenilenebilir enerji dağıtımının ne kadar hızlı ilerlediğini gösteren bir şey yapmak üzere olduğunu bildirdi.

Bu yılın sonunda, 18 terawatt/saat’lik 2030 yenilenebilir enerji çıktısı hedefine 12 yıl önce ulaşmak için yeterli kapasiteyi eklemiş olacak.

Ülkenin mevcut yenilenebilir enerji kaynakları ve kaplıcaları düşünüldüğünde 2040 yılına kadar nihai % 100 yenilenebilir enerji hedefine ulaşmak için iyi bir hedefe koyması gerekiyor. Bu, yeryüzü ve vatandaşlar için iki katı kâr sağlayan elektrikli bisikletleri sübvanse eden tüm o hükümetleri gören bir harekettir.

Bununla birlikte, herkesin mutlu olmadığı dikkat çekmeye değerdir. Birçoğu hiç şüphesiz, iklim değişikliği tehdidini savuşturma gereksinimine düşecek olsa da yayılmanın hızla ilerlemesi kesinlikle birçok yerli Sami rengeyiği çobanını büyük ölçekli rüzgar enerjisi tribünlerinin kendi topraklarını ele geçirmesi korkusuyla karşı karşıya bırakacak.

Umarız, bu tür arazi kullanımı anlaşmazlıkları daha iyi paydaş planlaması, danışma ve rüzgar gücünün faydalarının daha adil dağılımı ile ele alınabilir. Ancak her iki durumda da İsveç örneği, bir ülke aklına koyduğu takdirde, temiz teknolojinin hızlı bir şekilde dağıtılabileceğini gösteriyor.

Kaynak : treehugger.com

Author

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu. 2016 yılında tamamladığı lisans eğitimi sırasında “Kimyasal Dezenfeksiyonda Bakterilerin Fizyolojik Özelliklerinin Önemi”, “Atıksulardan Kaynaklı Ağır Metallerin Carassius Gibelio Türündeki Birikimlerinin İncelenmesi” ve “Su Ayakizi” konuları üzerine yoğunlaştı. Mesleğiyle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Çevre ile ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katılmaya karar verdi.