Etiyopya’da 40 Bin Yıllık Boya Bulundu

etiyopya-da-40-bin-yillik-boya-bulundu

Etiyopya’daki bir mağarada, 40 bin yıl öncesine ait, boya üretiminde kullanılan taş araç gereç ile boya kalıntısı tespit edildiği belirtildi.

Etiyopya’nın Dire Dawa şehri yakınlarındaki bir mağarada, 40 bin yıl öncesine ait boya yapımı araç gereçleriyle boya kalıntısı tespit edildi.

Bordeaux Üniversitesinde görevli bir grup araştırmacının, ABD merkezli PLOS ONE Dergisi’nde yayımladıkları makaleye göre, Etiyopya’nın Dire Dawa şehrinin 3 kilometre güneyindeki Porc Epic Mağarası’nda, boya üretimi için kullanıldığı belirlenen 21 taş araç gereç buldu.

Buldukları taş malzemeler ile toprak boyası kalıntılarını X-Ray cihazı ve spektroskopiyle inceleyen ekip, 40 bin yıl önce yaşayan insanların aslında boya üretimi konusunda tahmin edilenden daha yetenekli olduklarını ortaya koydu.

Söz konusu malzemelerin, toprak boyası üretmek ve bunu öğütmek için kullanıldığını kaydeden araştırmacılar, kalıntılara bakıldığında, binlerce yıl önce yaşayan insanların kırmızı toprak boyasını kullanmanın yanı sıra akasya ağacından tutkal üretmeyi de başardıklarını vurguladı.

Dünyanın farklı bölgelerinde de daha önce benzer kalıntılar bulunduğuna işaret eden araştırmacılara göre, Etiyopya’daki araç gereçler tarihi benzerlerinden daha karmaşık yapıya sahip.

Kaynak : yenisafak.com

155 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!